W dniach 16-21 lipca 2019 r. Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu gościć będzie grupę 150 młodych muzyków z Chin. Festiwal to pierwsze wydarzenie współorganizowane przez wrocławską Akademię Muzyczną z partnerem z Pekinu. Grupa młodych chińskich artystów weźmie udział w kursach muzycznych, konkursach instrumentalnych i wokalnych oraz zaprezentuje recitale i koncerty w Sali Koncertowej AMKL we Wrocławiu. Zajęcia oraz konkursy przeprowadzą pedagodzy wrocławskiej Akademii oraz zaproszeni artyści z Chin

Festiwal obejmie również dwa duże wydarzenia artystyczne w Sali Koncertowej AMKL, które będą otwarte dla szerszej publiczności:

  • 16 lipca /wtorek/, godz. 16.30 - Uroczyste Otwarcie Festiwalu
  • 21 lipca /niedziela/, godz. 19.00 - Koncert Finałowy, z udziałem polskiej orkiestry i solistów z Chin.

Wstęp na koncerty jest wolny, obowiązują bezpłatne karty wstępu dostępne od 12 lipca br. w recepcji budynku E Akademii Muzycznej.

Ideą Festiwalu jest międzynarodowa integracja,  wymiana doświadczeń artystycznych oraz nawiązanie kontaktów między europejskimi i chińskimi uczelniami artystycznymi. W latach 2017 i 2018 festiwal odbył się w uczelniach we Włoszech i w Hiszpanii, co zapoczątkowało owocną współpracę europejskich i azjatyckich środowisk twórczych.

Ważnym aspektem przedsięwzięcia, oprócz międzynarodowych kursów muzycznych, jest prezentacja muzyki polskiej ( w tym kompozytorów związanych z wrocławską uczelnią Stanisława Krupowicza i Michała Moca), europejskiej oraz chińskiej przed wrocławską publicznością.