Stanisław Skrowaczewski
(2004)


Wybitny dyrygent i kompozytor, urodzony w 1923 r. we Lwowie. Naukę gry na fortepianie i skrzypcach rozpoczął w wieku czterech lat. Jako siedmiolatek skomponował swój pierwszy utwór symfoniczny, a jako jedenastoletni chłopiec zadebiutował na estradzie koncertowej recitalem fortepianowym. Dwa lata później wystąpił jako pianista i dyrygent w III Koncercie fortepianowym  Ludwiga van Beethovena. Kontuzja dłoni przekreśliła jego  karierę pianistyczną. Skoncentrował się wówczas na kompozycji i dyrygowaniu. Kształcił się pod kierunkiem Romana Palestra (kompozycja) i Waleriana Bierdiajewa (dyrygentura) w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. W latach 1947-1949 przebywał w Paryżu, gdzie studiował u Nadii Boulanger i uczestniczył w założeniu awangardowej grupy "Zodiaque". 

Jeszcze w 1946 r. został dyrygentem Filharmonii Wrocławskiej, później - w latach 1949-1954 - był dyrektorem Filharmonii Śląskiej w Katowicach, a w latach 1954-1956 Filharmonii Krakowskiej. Był też związany z Filharmonią Narodową w Warszawie jako stały dyrygent w latach 1956-1959.

W 1956 r. Stanisław Skrowaczewski wygrał Międzynarodowy Konkurs Dyrygencki w Rzymie. Zaproszony przez George'a Szella zadebiutował w Stanach Zjednoczonych z Cleveland Orchestra. Dyrygował również orkiestrami: New York Philharmonic, Pittsburgh Symphony, Cincinnati Symphony, a w roku 1960 został dyrektorem artystycznym Minneapolis Symphony Orchestra,  później przemianowanej na Minnesota Orchestra (funkcję tę pełnił przez 19 lat). Od tego czasu był częstym gościem najlepszych orkiestr na całym świecie, jak również znakomitych teatrów operowych, m.in. takich, jak Wiener Staatsoper czy  Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Odbywał międzynarodowe tournées z orkiestrami Concergebouworkester, Orchestre Nationale de France, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, dwukrotnie podróżował z Philadelphia Orchestra do Ameryki Południowej i z Cleveland Orchestra do Australii. W latach 1984-1991 zajmował stanowisko głównego dyrygenta Hallé Orchestra w Manchesterze. Z zespołem tym koncertował w Londynie i wielu innych miastach Wielkiej Brytanii, a także w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, krajach skandynawskich, Hiszpanii, Polsce i Stanach Zjednoczonych.

Stanisław Skrowaczewski nagrał ogromny repertuar dla licznych firm płytowych. Wiele jego nagrań analogowych ukazało się w postaci reedycji na płytach CD, a nowe rejestracje dzieł Antona Brucknera, Dmitra Szostakowicza i Johannesa Brahmsa (z Hallé Orchestra) spotkały się z doskonałym przyjęciem. Za interpretacje symfonii Antona Brucknera otrzymał Złoty Medal Towarzystwa Mahlerowsko-Brucknerowskiego, zaś za popularyzację muzyki współczesnej z Minnesota Orchestra - pięciokrotnie Nagrodę ASCAP. Nagrania jedenastu symfonii Antona Brucknera z Saarlaendischer Rundfunk Orchestra (wydane przez Arte Nova) otrzymały w Cannes w 2002 r. nagrodę za najlepsze nagranie orkiestrowe.

Stanisław Skrowaczewski przez lata związany był z Minnesota Orchestra jako "conductor laureate" oraz piastował funkcję głównego gościnnego dyrygenta Saarlaendischer Rundfunk Orchestra. 

Senat Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu uhonorował artystę, przyznając mu godność doktora honoris causa w 2004 r.

Maestro Stanisław Skrowaczewski zmarł 21 lutego 2017 roku.