Szanowni Państwo,
zapraszamy na retransmisję koncertu na nasz kanał na Facebook'u

 

 

Program recitalu:

N. Paganini – La Campanella z 2 Koncertu Skrzypcowego B-dur op. 7
R. Schumann – Sonata Skrzypcowa d-moll nr 2, op. 121, cz I
H. Wieniawski – Polonez Koncertowy A-dur, op. 21

Wykonawcy:

Karolina Podorska – skrzypce
Julita Przybylska-Nowak – fortepian

 

„Każdy kto widział ją na scenie i miał okazję słuchać dźwięków wydobywających się z jej skrzypiec, na długo zapamięta te chwile, a dreszcz emocji których doświadczył podczas koncertu, będzie towarzyszyć mu jeszcze długo. Niezwykła ekspresja, szalenie trudny, wirtuozerski program wykonawczy, palce tańczące na podstrunnicy i niepowtarzalna, charakterystyczna barwa dźwięku” – na jej temat napisana została nawet praca naukowa na uniwersytecie.

Karolina Podorska – 21-letnia mistrzyni skrzypiec, zdobywczyni I miejsca w najważniejszym ogólnopolskim konkursie skrzypcowym Centrum Edukacji Artystycznej dla młodych muzyków oraz licznych nagród na konkursach nie tylko w Polsce, ale i za granicą takich jak: I miejsce na 29 Międzynarodowym Konkursie FLAME w Paryżu, II miejsce na Międzynarodowym Konkursie im. B. Warchała - Talents for Europe w Dolnym Kubini (Słowacja), II miejsce na 4. Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Eugenii Umińskiej w Krakowie, III miejsca na Ogólnopolskim Konkursie im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie, czy IV miejsca na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Zdzisława Jankhego.

Koncertowała już na najbardziej prestiżowych estradach w kraju (w tym w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, czy Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu). Była koncertmistrzynią najlepszej młodzieżowej orkiestry symfonicznej w kraju – Orkiestry Symfonicznej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych I i II st. im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej. Karolina ma również za sobą bogate doświadczenia w muzyce kameralnej – grała I skrzypce w kwartecie smyczkowym, który zajął I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Kameralnym Schloss zell an der Pram we Wrocławiu oraz w duecie z pianistą, z którym zdobyła I miejsce na Międzynarodowym Konkursie im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie.

Pochodząca z muzycznej rodziny Karolina, gra na skrzypcach od 7 roku życia, zaczynając swoją karierę w Niepublicznej Szkole Muzycznej I i II st. EGIDA w Książenicach. Drugi stopień szkoły kontynuowała w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej w klasie skrzypiec prof. Józefa Iwanowicza. Swój talent szlifuje na studiach w klasie prof. Jarosława Pietrzaka w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W marcu 2020 roku rozpoczęła także naukę w Hochschule für Musik Carl Maria von Weber w Dreźnie w klasie prof. Ivana Ženatego.