Sound Factory Orchestra

Koncert w ramach Polsko-Niemieckiej Fabryki Dźwięku, 16.10.2018 r., Sala Koncertowa AMKL
fot. Mariusz Mikołajczyk / archiwum AMKL

Początki Sound Factory Orchestra sięgają roku 2001 gdy powstała orkiestra smyczkowa, pod wiele mówiącą nazwą Tech-No Orchestra, nastawiona na granie muzyki nowej i najnowszej. Po licznych perypetiach orkiestra… zamilkła, aby pod nowym szyldem  i z nowymi pomysłami powrócić, legendarnym już koncertem, 13 maja 2010 roku.  W ciasnej sali koncertowej, w tropikalnej atmosferze, niechcący dziesiątkując audytorium równolegle realizowanego koncertu w ramach nobliwego festiwalu, eksplodowała dźwiękami muzyki Lutosławskiego, Szalonka i Mykietyna. Kolejne koncerty odbyły się już za granicą. Najpierw zespół  dotarł do Goerlitz, potem do  Drezna, Berlina i Essen, a w kolejnych edycjach występował w Amsterdamie, Antwerpii i Utrechcie. Dzisiaj aktywność międzynarodowa stanowi istotną część działaności SFO.

Najważniejszym atutem w działaniach orkiestry jest jej interdyscyplinarność. Mariaż z muzyką elektroakustyczną i komputerową, formy parateatralne, video art czy szeroki wachlarz stylów, to codzienność koncertowej i nagraniowej działalności SFO. Orkiestra współpracuje ze Studiem Kompozycji Komputerowej AMKL, z którym  organizuje festiwal „Sine scientia ars nihil est” w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. 

Zespół brał  również udział w takich inicjatywach jak: SoundLab w Filharmonii Szczecińskiej, Game Music Festival we Wrocławiu, New Music Week w Essen. W 2011 roku orkiestra z udziałem wybitnego polskiego oboisty Kazimierza Dawidka, zrealizowała przedsięwzięcie „Ocalić od zapomnienia- Witold Szalonek i jego tony kombinowane”,  na które składały się koncerty w Polsce i Niemczech oraz wyjątkowa pod każdym względem płyta z utworami orkiestrowymi tego wybitnego polskiego twórcy. Ponadto zespół dokonał szeregu nagrań archiwalnych dokumentując kompozycje zarówno twórców uznanych, jak i  outsiderów polskiej sceny muzycznej. Zresztą wątek wspierania twórców niedocenionych, marginalizowanych czy wymagających opieki artystycznej jest stale obecny w działalności orkiestry. 

Orkiestra działa przy Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu i ściśle z nią współpracuje w zakresie promocji muzyki nowej, wspierania młodych twórców i wykonawców. Zespół posiada liczne grono stałych współpracowników oraz jest miejscem, gdzie u progu kariery artystycznej swoje umiejętności doskonalą wybrani studenci i absolwenci. W zależności od potrzeb skład liczy od 3 do 73 muzyków ale zasadniczy trzon zespołu  stanowią:

Małgorzata Kogut-Ślanda - skrzypce
Kamila Swoboda-Wietrzyk - skrzypce
Mateusz Oklasiński - skrzypce, altówka
Gabriela Buzan - altówka
Bożena Kotwińska - wiolonczela
Paulina Derewiecka - kontrabas
Kalina Majewska - flety
Renata Raczyło - klarnety
Dominik Maciążek - akordeon
Katarzyna Miśkiewicz - fortepian
Tomasz Radziszewski - gitara
Malwina Lipiec-Rozmysłowicz - harfa
Piotr Bednarczyk - live electronics
Paweł Lisek - wideo

Dyrektorem artystycznym zespołu jest Robert Kurdybacha dyrygent, kompozytor, instrumentator i aranżer.

Certyfikat MusiQuE