Tegoroczne Nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYKI zostaną przyznane po raz dwudziesty siódmy. Wśród nominowanych do nagród w sekcji Muzyka Poważna znaleźli się pedagodzy oraz absolwenci AMKL:

Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej

Agata Zubel: Cleopatra’s Songs
Kompozytor: Agata Zubel
Wykonawcy: Agata Zubel (sopran). Katarzyna Duda (skrzypce), Klangforum Wien, Ensemble InterContemporain, Orkiestra Muzyki Nowej
Dyrygenci: Johannes Kalitzke, Guillaume Bourgogne, Szymon Bywalec
Reżyserzy dźwięku: Christoph Amann, Andreas Karlberger, Wojciech Marzec, Beata Jankowska-Burzyńska
Wydawca: KAIROS

Mikołaj Zieleński: Offertoria et communiones totius anni
Kompozytor: Mikołaj Zieleński
Wykonawcy: Wrocław Baroque Ensemble
Dyrygent: Andrzej Kosendiak
Reżyser dźwięku: Andrzej Sasin i Aleksandra Nagórko
Wydawca: Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, CD Accord

 

Najlepszy Album Polski Za Granicą

Agata Zubel: Cleopatra’s Songs
Kompozytor: Agata Zubel
Wykonawcy: Agata Zubel (sopran). Katarzyna Duda (skrzypce), Klangforum Wien, Ensemble InterContemporain, Orkiestra Muzyki Nowej
Dyrygenci: Johannes Kalitzke, Guillaume Bourgogne, Szymon Bywalec
Reżyserzy dźwięku: Christoph Amann, Andreas Karlberger, Wojciech Marzec, Beata Jankowska-Burzyńska
Wydawca: KAIROS

Desire. Aleksandra Kurzak
Kompozytorzy: Giacomo Puccini, Georges Bizet, Ruggero Leoncavallo, Antonín Dvořák, Stanisław Moniuszko, Giuseppe Verdi, Piotr Czajkowski
Wykonawcy: Aleksandra Kurzak (sopran) i Morphing Chamber Orchestra
Dyrygent: Frédéric Chaslin
Reżyser dźwięku: Maximilien Ciup
Wydawca: Sony Classical

 

Album Roku Muzyka Współczesna

Camerata Silesia sings Silesian Composers vol.2
Kompozytorzy: Justyna Kowalska-Lasoń, Piotr Tabakiernik, Marcin Rupociński, Przemysław Scheller, Marcin Bortnowski, Wiesław Cienciała, Aleksander Gabryś
Wykonawcy: Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”
Dyrygent: Anna Szostak
Reżyserzy dźwięku: Krzysztof Kuraszkiewicz i Jacek Guzowski
Wydawca: Towarzystwo Przyjaciół Muzyki im. Andrzeja Krzanowskiego w Katowicach

Midnight Stories. ART’N’VOICES
Kompozytorzy: Michał Ziółkowski, Anna Rocławska-Musiałczyk, Szymon Godziemba-Trytek, Marek Raczyński, Michał Malec, Kamil Cieślik, Krzysztof Komeda, Jakub Szafrański, Zuzanna Falkowska, Paweł Łukaszewski
Wykonawcy: ART’N’VOICES
Reżyserzy dźwięku: Jakub Garbacz, Przemysław Kunda
Wydawca: DUX Recording Producers

 

Album Roku Muzyka Koncertująca

Michał Bergson: Concerto symphonique pour piano avec orchestre op.62/Music from the Opera Luisa di Montfort
Kompozytor: Michał Bergson
Wykonawcy: Jonathan Plowright (fortepian), Jakub Drygas (klarnet), Aleksandra Kubas-Kruk (sopran) Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
Dyrygent: Łukasz Borowicz
Reżyserzy dźwięku: Marcin Domżał i Michał Szostakowski
Wydawca: DUX Recording Producers

Moritz Moszkowski
Kompozytor: Maurycy Moszkowski
Wykonawcy: Marcin Danilewski (skrzypce), Paweł Maślanka (skrzypce), West Side Sinfonietta
Dyrygenci: Marcin Danilewski, Paweł Maślanka, Agnieszka Kreiner
Reżyserzy dźwięku: Wojciech Marzec, Agnieszka Szczepańczyk
Wydawca: Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, CD Accord

 

Album Roku Muzyka Dawna

Mikołaj Zieleński: Offertoria et communiones totius anni
Kompozytor: Mikołaj Zieleński
Wykonawcy: Wrocław Baroque Ensemble
Dyrygent: Andrzej Kosendiak
Reżyserzy dźwięku: Andrzej Sasin i Aleksandra Nagórko
Wydawca: Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, CD Accord

 

Muzyka Chóralna

Moniuszko inaczej śpiewany
Kompozytor: Stanisław Moniuszko
Wykonawcy: Chóry projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska i NFM Orkiestra Leopoldinum
Dyrygent: Agnieszka Franków-Żelazny
Reżyserzy dźwięku: Wojciech Marzec i Agnieszka Szczepańczyk
Wydawca: Narodowe Forum Muzyki im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu, CD Accord

 

Serdecznie gratulujemy!