Irena Olkiewicz - urodzona w Bytomiu edukację muzyczną rozpoczęła w wieku lat siedmiu w klasie fortepianu Marii Pająk w Ognisku Muzycznym w Pszczynie. Od trzynastego roku życia kontynuowała naukę w Szkole Muzycznej I i II st. w Bielsku Białej w klasie wiolonczeli Bogdana Janusza a następnie w klasie kontrabasu Bonawentury Nancki. Studia muzyczne ukończyła we wrocławskiej PWSM w 1978 roku w klasie kontrabasu doc. Edwarda Krysty. Kontrabasowe umiejętności doskonaliła wielokrotnie na kursach mistrzowskich w Weimarze (Niemcy) w klasie prof. Ludwiga Streichera oraz w Lanciano (Włochy) w klasie prof. Franco Muzziego.

W roku 1992 obroniła doktorat w zakresie gry na kontrabasie w Akademii Muzycznej w Krakowie pod opieką artystyczną prof. Wiktora Gadzińskiego. Pracuje jako pedagog klasy kontrabasu w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na Wydziale Instrumentalnym od 1980 roku do chwili obecnej. W latach 1978 - 1991 pracowała w Państwowej Filharmonii we Wrocławiu jako muzyk solista. Z recitalami kontrabasowymi występowała w kilku miastach Polski, Guildhall School of Music and Drama w Londynie, Lanciano ( Włochy ), Hochschule fur Musik w Kolonii i Michaelstein (Niemcy) oraz podczas Światowej Konwencji Kontrabasowej w Butler University w Indianapolis (USA). Wystąpiła w duecie ze słynnym odtwórcą muzyki Giovanniego Bottesiniego, kontrabasistą Thomasem Martinem - koncertmistrzem London Symphony Orchestra. Od roku 1994 koncertuje w duecie z wybitnym pianistą Andrzejem Jungiewiczem. Była koncertmistrzem w Cairo Symphony Orchestra i ekspertem klasy kontrabasu w Cairo Conservatoire de Musique (Egipt). Współpracowała z wieloma orkiestrami w okresach letnich m.in. z orkiestrą Sinfonia Helvetica (Szwajcaria) pod dyr. Grzegorza Nowaka.

 Współtworzyła Polskie Stowarzyszenie Kontrabasistów, którego jest prezesem od roku 1994. W roku 1996 rozpoczęła edycję kontrabasowego magazynu "Kontrabasista". Jest współtwórcą Międzynarodowych Mistrzowskich Kursów Kontrabasowych, które odbywają się co roku we Wrocławiu i Domu Pracy Twórczej Zamek - Wojnowice. Prowadzi klasy mistrzowskie w kraju i za granicą (Londyn, Kolonia, Michaelstein, Wojnowice, Bystrzyca Kłodzka). Jest także ekspertem Ministerstwa Edukacji i Sportu. W maju 1997 roku założyła żeńską Polską Orkiestrę Kameralną "Sotto Voce", której opiekę artystyczną powierzyła wybitnemu fleciście Grzegorzowi Olkiewiczowi. Jako solistka nagrała płytę "Thais" zawierającą miniatury na kontrabas z tow. fortepianu /Andrzej Jungiewicz-fp/ a jako kameralistka nagrała pięć płyt pod dyr. Czesława Grabowskiego, Grzegorza Nowaka i Grzegorza Olkiewicza. Dokonała prawykonania utworów Krzysztofa Zgraji "Rondo Flamenco" oraz Benedykta Konowalskiego - Poemat "Loch Ness" i "Yad Vashem" oraz Volodimira Runchaka /Ukraina/ - "Three Lilias" dedykowanych artystce. Prawykonywała także na Festiwalu Muzycznym w Mosznej Sonatę na kontrabas i fortepian Joachima Georga Goerlicha ( Niemcy ). W styczniu 2000 roku otrzymała nagrodę za redakcję magazynu "KontraBasista" przyznaną przez Fundację Dawida Waltera - profesora Julliard School of Music w Nowym Jorku (USA). Jako solistka i kameralistka wielokrotnie brała udział w programach radiowych i telewizyjnych. W roku 2001 Irenie Olkiewicz poświęciły uwagę takie magazyny jak: "Double Bassist" - Wielka Brytania, "Frau und Musik" - Niemcy, "Bass World" - USA, "Jazz" (Polska) oraz "GAMA" (periodyk A. M. we Wrocławiu). 

W 2004 r. otrzymałą Wrocławską Nagrodę Muzyczną oraz nagrodę "Złotego Krasnala" przyznaną przez dziennikarzy Gazety Wyborczej za organizację Pierwszego Światowego Festiwalu Kontrabasowego Wrocław 2004. Jest jurorem międzynarodowych konkursów kontrabasowych (Ludwigslust - Niemcy, Kalamazoo - Michigan-USA).