Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 17.11.2020 r. odszedł wybitny dyrygent, dyrektor muzyczny Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz doktor honoris causa Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu Maestro Gabriel Chmura.

 

Gabriel Chmura urodził się we Wrocławiu, gdzie jako młody adpet sztuki muzycznej kształcił się pod okiem prof. Adama Kopycińskiego. Ukończył studia dyrygenckie, pianistyczne i kompozytorskie w Akademii Muzycznej w Tel Awiwie, studia w zakresie dyrygentury w École Normale de Musique w Paryżu oraz w Akademii Muzycznej w Wiedniu. 

Był laureatem wielu prestiżowych nagród, współpracował z najlepszymi światowymi orkiestrami, penił funkcję dyrektora artystycznego Opery w Aachen (1974-83), Bochumer Symphonie (1983-87), National Arts Centre Orchestra w Ottawie, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (2001-2007). Został również dyrygentem gościnnym OFUNAM Orchestra w Mexico City, Deutsches Symphonische Orchester Berlin oraz Filharmonii Krakowskiej, a w Teatrze Wielkim w Poznaniu pełnił funkcję dyrektora artystycznego.

W swoim dorobku artystycznym posiada wiele nagrań m. in. z London Symphony Orchestra dla wytwórni Deutsche Grammophon, z Münchener Rundfunk Orchester i Rundfunk Symphonischer Berlin dla CBS oraz z National Arts Centre Orchestra dla CBS. Nagrał również płyty z utworami Weinberga dla wytwórni Chandos, które okazały się wielkim sukcesem i spotkały się z uznaniem międzynarodowej krytyki.

 

Fot. archiwum AMKL 

Galeria