Big-Band Akademii Muzycznej

Big Band Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu został założony z inicjatywy prof. Aleksandra Mazura, który do czerwca 2015 roku był kierownikiem muzycznym i dyrygentem orkiestry.

Od początku istnienia zespołu jego głównym założeniem było nawiązanie do najlepszych tradycji amerykańskich big bandów oraz dążenie do sprawdzonych wzorców orkiestrowych: bogatego brzmienia i pełnych inwencji solowych partii improwizowanych. Tej idei od zawsze podporządkowany był również repertuar prezentowany w macierzystej Uczelni oraz na licznych koncertach okazjonalnych w całej Polsce przez kolejne pokolenia studentów.

Bogata historia zespołu obejmuje udział w licznych festiwalach jazzowych, m.in. Jazz nad Odrą we Wrocławiu, Hot Jazz Spring w Częstochowie i na Festiwalu Big Bandów w Nowym Tomyślu. Orkiestra niejednokrotnie gościła na scenach filharmonicznych w różnych miastach Polski oraz nierzadko uświetniała uroczystości wrocławskiego środowiska akademickiego.

Wśród solistów zapraszanych do występów z zespołem wymienić należy tak znakomitych muzyków, jak: Achille Succi, Kornel Fekete-Kovács, Maciej Sikała, Piotr Baron, Henryk Miśkiewicz, Piotr Wojtasik, Grzegorz Nagórski, Andrzej Jagodziński, Adam Makowicz i Kajetan Galas.

Od października 2015 roku kierownictwo artystyczne nad akademickim big bandem sprawuje Bartosz Pernal – puzonista jazzowy, kompozytor i aranżer, pedagog Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Działalność orkiestry w ostatnich latach stanowi kontynuację misji realizowania istotnych przedsięwzięć artystycznych z udziałem studentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Znacząca ilość koncertów, w tym występy w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, recitale poprzedzające koncerty The Jazz At Lincoln Center Orchestra & Wynton Marsalis w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu oraz udział w International Big Band Competition w Hoofddorp, są przykładem aktywności big bandu na prestiżowych scenach muzycznych. Bogata historia zespołu obejmuje również szczególne wydarzenia o walorach dydaktycznych, jakim były warsztaty prowadzone dla orkiestry przez Wyntona Marsalisa, Boba Mintzera i Kenny’ego Ramptona. Swoistą wizytówką zespołu jest wydana w 2016 roku płyta DVD Big Band of The Karol Lipiński Academy of Music in Wrocław – Live nagrana podczas koncertu w NOSPR.

Certyfikat MusiQuE