Lipiński Quartet

Lipiński Quartet to kwartet smyczkowy związany z Akademią Muzyczną we Wrocławiu, której patronem jest Karol Lipiński - wybitny polski skrzypek, kompozytor i kameralista działający w XIX wieku. Instrumentalistów Lipiński Quartet łączy pasja do wykonywania muzyki kameralnej, ale także duża aktywność solistyczna i pedagogiczna. Artyści są zdobywcami nagród w renomowanych konkursach oraz aktywnie uczestniczą w wielu międzynarodowych festiwalach, takich jak m.in. Warszawska Jesień, Szalone Dni Muzyki, Vevey Spring Classic, Festiwal Muzyki Kameralnej im. Felixa Mendelssohna w Dusznikach-Zdroju czy Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans. Muzyków na co dzień łączy również działalność w renomowanym zespole NFM Orkiestra Leopoldinum działającym w jednym z najważniejszych muzycznych obiektów na mapie Europy - Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.  


dr hab. Marcin Misiak (wiolonczela), dr Magdalena Ziarkowska-Kołacka (skrzypce), mgr Agnieszka Żyniewicz (altówka),
mgr Karolina Podorska (skrzypce)

mgr Karolina Podorska – solistka, koncertmistrzyni NFM Orkiestry Leopoldinum, zwyciężczyni I Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. dra hab. Jarosława Pietrzaka oraz Hochschule für Musik Carl Maria von Weber w Dreźnie w klasie prof. Ivana Ženatego. Aktualnie doktorantka i wykładowczyni w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Uzyskała wiele nagród, z których należy wyróżnić: I miejsce w 29. Międzynarodowym Konkursie FLAME w Paryżu, I miejsce w Międzynarodowym Konkursie im. Bohdana Warchała Talents for Europe w Dolnym Kubinie (Słowacja), II miejsce w 4. Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Eugenii Umińskiej w Krakowie, III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie, IV miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Zdzisława Jankhego. Jest także stypendystką programu Młoda Polska.

W ramach kursów mistrzowskich w kraju i za granicą doskonaliła swoje umiejętności pod okiem takich artystów jak Daniel Hope, Vivian Hagner, Alexander Sitkowetsky, Edward Zienkowski, Christian Danowicz, Bartosz Bryła, Evgenia Ebstein. Jako prymariuszka kwartetu smyczkowego oraz w duecie z pianistą Mateuszem Słowikowskim aktywnie koncertuje i zdobywa wyróżnienia na konkursach muzycznych. Do najważniejszych osiągnięć w tym zakresie należą pierwsze nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kameralnym Schloss zell an der Pram we Wrocławiu, XX Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach, VII Międzyuczelnianym konkursie duetów instrumentalnych i wokalnych we Wrocławiu, Swiss International Music Competition w Szwajcarii.

dr Magdalena Ziarkowska-Kołacka - adiunkt w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (od 2020 roku doktor sztuk muzycznych), gdzie prowadzi klasy skrzypiec i kameralistyki oraz zastępczyni koncertmistrza NFM Orkiestry Leopoldinum. W latach 2016-2019 pełniła funkcję koncertmistrzyni Filharmonii Częstochowskiej. W 2017 roku z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie skrzypiec prof. Jarosława Żołnierczyka. W 2021 roku współorganizowała pierwszą edycję Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, która zakończyła się wielkim sukcesem, przyciągając uczestników z całego świata. 

Jako solistka występuje z polskimi orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi, jest gościnną wykładowczynią Akademii Orkiestrowej Narodowego Forum Muzyki, a także regularnie prowadzi warsztaty w szkołach muzycznych I i II stopnia w całej Polsce. Aktualnie zajmuje się promowaniem postaci Bronisława Hubermana, o którym napisała pracę doktorską. Utwory opisywane w pracy zostały zarejestrowane na albumie Bronisław Huberman - w hołdzie geniuszowi skrzypiec wydanym przez Akademię Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu wraz z Filharmonią Częstochowską. W październiku 2020 roku w wydawnictwie Divine Art ukazała się płyta 20th Century Polish Music nagrana wraz z Barbarą Karaśkiewicz i Siergiejem Rysanovem (Huberman Duo i Huberman Piano Trio), na której znalazły się utwory Grażyny Bacewicz, Karola Szymanowskiego oraz Andrzeja Panufnika. Album ten zyskał uznanie wielu krytyków, zarówno w Polsce, jak i za granicą, czego dowodem była nominacja do prestiżowej nagrody Fryderyk w dwóch kategoriach.

Magdalena Ziarkowska-Kołacka ma zaszczyt grać na włoskich skrzypcach skonstruowanych przez Riccardo Antoniazziego, a należących niegdyś do samego Bronisława Hubermana.

mgr Agnieszka Żyniewicz - altowiolistka, jest aktywnym muzykiem kameralnym i orkiestrowym, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w całej Europie. Po studiach w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, które ukończyła z wyróżnieniem oraz zdobyciu I nagrody na XVI Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach i I nagrody na II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej „Schloss Zell an der Pram” we Wrocławiu, kontynuuowała swoją edukację w Wielkiej Brytanii, gdzie ukończyła z wyróżnieniem Guildhall School of Music and Drama w Londynie.

W 2019 roku została członkiem orkiestry Gustav Mahler Jugendorchester, Gustav Mahler Academy i London Symphony Orchestra String Experience. Występowała pod kierunkiem znakomitych dyrygentów, takich jak Sir Simon Rattle, Herbert Blomstedt, Sir Mark Elder, François-Xavier Roth, Esa-Pekka Salonen, Marin Alsop, Lorenzo Viotti, Joseph Swensen w najważniejszych salach koncertowych na całym świecie. Jako kameralistka regularnie koncertuje także z Aglica Trio (które założyła wspólnie z flecistką Carys Gittins i harfistką Lise Venderssmisen). W Niemczech współpracuje z C/O Chamber Orchestra z siedzibą w Berlinie oraz regularnie występuje w Kolonii w serii koncertów kameralnych organizowanych przez Klangraum Konzerte. W 2024 wraz z Aglica Trio zdobyła I nagrodę w konkursie muzyki kameralnej Supernova, co zaowocowało tournée w Belgii. W tym samym roku Agnieszka Żyniewicz została członkinią orkiestry kameralnej NFM Orkiedstra Leopoldinum we Wrocławiu.

dr hab. Marcin Misiak - ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Stanisława Firleja, gdzie w 2016 roku otrzymał tytuł doktora habilitowanego i do dziś prowadzi klasę wiolonczeli. W 2002 roku otrzymał zaproszenie na roczne stypendium naukowe w klasie prof. Eleonore Schoenfeld w Thornton School of Music – University of Southern California. Podczas pobytu w USA zagrał dwa recitale w United University Church oraz współpracował z takimi orkiestrami jak: USC Thornton Chamber and Symphony Orchestra oraz Debut Symphony Orchestra. Ponadto uczestniczył z triem fortepianowym w mistrzowskich kursach muzyki kameralnej prowadzonych przez Menahema Presslera.

Na co dzień aktywnie współpracuje z wieloma orkiestrami w całej Polsce zarówno jako solista, jak i kameralista. Ponadto prowadził kursy mistrzowskie na uczelniach muzycznych w Ostravie oraz Gandawie (Gent) i Luksemburgu. Obecnie na stałe współpracuje z NFM Orkiestrą Leopoldinum jako prowadzący grupy wiolonczel. W 2009 roku wraz z Christianem Danowiczem i Michałem Mickerem założył trio smyczkowe NFM Trio Smyczkowe Leopoldinum, które trzy lata później, tj. w 2012 roku otrzymało roczne stypendium na prestiżowej uczelni Queen Reina Sofia Higher School of Music w Madrycie, w klasie prof. Guntera Pichlera (prymariusza słynnego zespołu Alban Berg Quartet).

Marcin Misiak jest wykonawcą, którego można usłyszeć na wielu nagraniach i albumach płytowych. W 2013 roku wydawnictwo JB Records wydało płytę Inspirations Parisiennes, na której znajduje się m.in. Sonata wiolonczelowa d-moll Claude Debussy'ego w wykonaniu artysty.

Certyfikat MusiQuE