Charakterystyka
Wydział Muzyki Jazzowej kształci studentów na kierunku jazz i muzyka estradowa w ramach studiów I i II stopnia, a kadrę dydaktyczną stanowią pracownicy Katedry Muzyki Jazzowej. Studia na Wydziale Muzyki Jazzowej oferują wszechstronny rozwój studentów poprzez realizację zadań jednostki w obszarze dydaktycznym, artystycznym i naukowo-badawczym. Zajęcia dydaktyczne zapewniają studentom rozwój ich umiejętności wykonawczych, twórczych i interpretacyjnych. Proces kształcenia obejmuje doskonalenie umiejętności warsztatowych i interpretacyjnych w obszarze instrumentalnym, wokalnym lub kompozytorsko-aranżerskim, a także rozwój kompetencji w zakresie improwizacji jazzowej. Istotnym zadaniem w procesie dydaktycznym jest wzbogacanie repertuaru oraz ustawiczne doskonalenie jakości prezentacji artystycznych studentów.
W zależności od specyfiki wybranego zakresu studiów grupę przedmiotów podstawowych stanowią zajęcia z gry na instrumencie lub śpiewu, bądź kompozycji i aranżacji, improwizacji oraz zespołów kameralnych i big-bandu. Proces kształcenia uzupełniony jest o szereg przedmiotów zapewniających uzyskanie niezbędnej wiedzy i doskonalenie umiejętności praktycznych. Są to m.in. historia jazzu z literaturą, kształcenie słuchu z harmonią, analiza standardów jazzowych itd.
Większość zajęć odbywa się w nowej części kampusu Akademii w budynku D (wejście od strony ul. Aleksandra Zelwerowicza), w którym znajduje się 7 pracowni wyposażonych w niezbędne do realizacji zajęć i prób instrumenty, wzmacniacze gitarowe i basowe oraz sprzęt nagłośnieniowy. Do dyspozycji studentów pozostaje Studio Technik Audiowizualnych wraz z nowoczesnymi studiami nagraniowymi.
Wydział Muzyki Jazzowej prowadzi intensywną działalność artystyczną, kontynuując najlepsze tradycje Katedry Muzyki Jazzowej, a wcześniej Zakładu Muzyki Jazzowej, którego założycielem był prof. Aleksander Mazur. Studenci kształcący się w zakresie gry na instrumentach i w zakresie wokalistyki jazzowej mają możliwość publicznych prezentacji w trakcie organizowanych koncertów, w tym z udziałem zespołów kameralnych lub Big Bandu AMKL. Organizacja koncertów kompozytorskich daje możliwość prezentacji dorobku artystycznego studentów kierunku, kształcących się w zakresie kompozycji i aranżacji. Udział w festiwalach muzycznych, cyklach koncertów oraz występy podczas recitali studentów i nauczycieli akademickich to wydarzenia, które mają na celu kształtowanie twórczych postaw studentów.
Istotną formą aktywności artystycznej studentów kierunku jazz i muzyka estradowa jest realizacja projektów z Big Bandem AMKL. Bogata historia orkiestry obejmuje m.in. koncerty w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, recitale poprzedzające koncerty The Jazz At Lincoln Center Orchestra & Wynton Marsalis w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, a także występy na wielu międzynarodowych festiwalach w Polsce i za granicą. W pamięci wrocławskiego akademickiego środowiska jazzowego zapisały się warsztaty dla Big Bandu AMKL, prowadzone przez znamienite postaci świata jazzu, w tym Wyntona Marsalisa, Kenny'ego Ramptona i Johna Fedchocka.
Z inicjatywy Katedry Muzyki Jazzowej organizowane były w naszej Uczelni seminaria i warsztaty wykonawcze prowadzone przez wybitnych artystów (Ron Carter, Gary Peacock, Bob Mintzer, John Fedchock, Richie Beirach, Dave Liebman, George Garzone, Billy Childs, Ernie Watts, Larry Koonse, Arnon Palty, Giuseppe Bassi, Tina Raymond, Ricardo Pinheiro, Rory Stuart), prowadzono szeroką współpracę z innymi uczelniami w Polsce i za granicą. Nasi wykładowcy koncertują na scenach i estradach całego świata, a studenci zdobywają laury na licznych polskich i europejskich konkursach.
W roku 2021 w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu obchodzony był jubileusz dwudziestolecia kształcenia w zakresie muzyki jazzowej. Utworzone zostały wówczas trzy nowe zakresy studiów – wokalistyka jazzowa, organy Hammonda oraz kompozycja i aranżacja.
KIERUNEK STUDIÓW:
jazz i muzyka estradowa
ZAKRESY:
fortepian
organy Hammonda
flet poprzeczny
klarnet
saksofon
trąbka
puzon
kontrabas
perkusja
gitara
gitara basowa
kompozycja i aranżacja
wokalistyka jazzowa