doc. dr Adam Zbigniew Liebhart (1963-1969)
Urodził się w kwietniu 1905 r. w Kołomyi, zmarł w listopadzie 1976 r. we Wrocławiu. Ukończył muzykologię na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie pod kierunkiem prof. Adolfa Chybińskiego, uzyskując stopień doktora filozofii za pracę Rozwój progresji w muzyce wczesnego średniowiecza (1932).
Po studiach zajmował się publicystyką muzyczną jako korespondent czasopism warszawskich oraz lwowskich. Uczył również w szkołach muzycznych, udzielał prywatnych lekcji z teorii muzyki i gry na fortepianie, a okazjonalnie prowadził zespoły kameralne, dyrygował chórami oraz akompaniował. Ponadto ukończył dyrygenturę symfoniczną we Lwowskim Konserwatorium (1941).
Po przyjeździe do Wrocławia w lipcu 1945 r., Liebhart przystąpił do organizacji Zakładu Muzykologii przy Katedrze Historii Sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. Dzięki jego ogromnym staraniom, uratowano od zniszczenia naukową bibliotekę muzykologiczną, którą umieszczono później w budynku przy pl. Uniwersyteckim, gdzie w listopadzie 1945 r. rozpoczęły się wykłady dla studentów I roku Muzykologii. Liebhart jako adiunkt był tam wówczas jedynym wykładowcą, kierownikiem zakładu i bibliotekarzem. Pracę naukowo-dydaktyczną prowadził na Muzykologii aż do likwidacji tego kierunku w roku 1952.
Wspólnie z przedstawicielami Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego oraz działaczami Dolnośląskiego Towarzystwa Muzycznego Zbigniew Liebhart brał udział w organizowaniu szkolnictwa muzycznego wszystkich stopni na terenie Dolnego Śląska. Należał do komitetu organizacyjnego DTM, był konsultantem i projektodawcą w Dziale Oświaty Pozaszkolnej, brał udział w akcji umuzykalniającej na terenie całego województwa. Należał do inicjatorów i organizatorów Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, w której pracował od 1949 r. aż do przejścia na emeryturę w 1970 r., piastując szereg odpowiedzialnych funkcji - dziekana Wydziału Pedagogicznego (1950-1953), dziekana Wydziału Teorii, Kompozycji i Dyrygentury (1953 - 1963), kierownika Katedry Teorii i Kompozycji (1958 - 1969), a następnie rektora (1963-1969).
W dorobku Zbigniewa Liebharta znajdują się prace naukowe (np. Maniery progresyjne w muzyce XIV w., Wzrost poczucia formy w wiekach średnich, Braki systematyki muzykologii, Skrypt systematyki), recenzje koncertów, premier operowych, a także artykuły polemiczne - wszystkie publikowane zarówno w prasie lokalnej, jak i ogólnopolskiej. W jego dorobku twórczym znaleźć można ilustracje muzyczne do dwóch słuchowisk radiowych oraz opracowania pieśni ludowych na chór mieszany. Na antenie Rozgłośni Wrocławskiej PR Liebhart prowadził audycje umuzykalniające w formie tzw. skrzynki muzycznej.
Zbigniew Liebhart otrzymał szereg odznaczeń, m.in. Złoty Krzyż Zasługi (1959), Złotą Odznakę Zasłużony dla Dolnego Śląska (1966), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1968), Odznakę Tysiąclecia, Zasłużony Działacz Kultury (1972), a także dwukrotnie Nagrodę I stopnia Ministra Kultury i Sztuki.