dr hab. Ewa Grygar, prof. AMKL

dr hab. prof. AMKL Ewa Grygar

Jest absolwentką dwóch kierunków: teorii muzyki (1985 r.) oraz wychowania muzycznego (1988 r.) w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Podyplomowe Studium Emisji Głosu oraz Podyplomowe Studia Chórmistrzowskie ukończyła w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W 1988 roku rozpoczęła pracę, na stanowisku asystenta, w macierzystej Uczelni. W 1994 roku uzyskała kwalifikacje I stopnia, a w 2009 roku uchwałą Rady Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, uzyskała stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie artystycznej dyrygentura. Od października 2017 roku jest zatrudniona na stanowisku profesora wrocławskiej Akademii Muzycznej.

W latach 2001-2006 była kierownikiem organizacyjnym i merytorycznym (dwóch ostatnich edycji) Podyplomowych Studiów Nauczania Sztuki, Muzyki i Plastyki Szkolnej z Animacją Kultury przy Wydziale Edukacji Muzycznej wrocławskiej Akademii Muzycznej. W latach 1989-2006 była dyrygentem Chóru Studyjnego (obecnie Chóru im. Stanisława Krukowskiego), z którym koncertowała z repertuarem chóralnym a cappella i wokalno-instrumentalnym. Inne zajęcia to: dyrygowanie, czytanie partytur, kształcenie słuchu, historia muzyki z literaturą muzyczną, metodyka śpiewu zbiorowego oraz seminarium prac licencjackich i magisterskich. Jest uczestnikiem konferencji naukowych, wykładała na Narodowym Uniwersytecie Muzycznym w Bukareszcie, prowadziła zajęcia na międzynarodowych warsztatach folklorystycznych w Belgii oraz USA.

W latach 1992-2006 była dyrygentem i kierownikiem artystycznym (od 1994 r.) Reprezentacyjnego, Dolnośląskiego Zespołu Pieśni i Tańca Wrocław, z którym koncertowała w kraju i za granicą (Francja, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Meksyk, USA), biorąc udział w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych. Z ruchem amatorskim związana jest do chwili obecnej. Od 2005 r. jest dyrygentem i kierownikiem artystycznym Chóru Kameralnego Piastuny (działającego przy Ośrodku Działań Społeczno-Kulturalnych Piast we Wrocławiu), z którym koncertuje w Polsce i poza jej granicami, zdobywając nagrody i wyróżnienia na festiwalach i przeglądach chóralnych.

W latach 1989-1991 współpracowała z Teatrem Polskim we Wrocławiu, sprawując kierownictwo muzyczne spektaklu Historia konia. Współpracowała również z Państwową Operą we Wrocławiu, będąc kierownikiem i dyrygentem chóru przygotowała premiery spektakli operowych: Tosca, Wolny strzelec, Straszny dwór (wznowienie), Samson i Dalila, Rigoletto.

W latach 2010-2014 współpracowała z Teatrem Lalek we Wrocławiu, prowadząc zajęcia muzyczne z aktorami oraz chór dziecięcy. W 2011 r. przygotowała premierę spektaklu muzycznego Pastorałka wg Leona Schillera.

W latach 1994-2000 prowadziła przedmioty teoretyczne, zespoły chóralne oraz orkiestrę w Państwowej Szkole muzycznej I i II stopnia w Opolu.

Współpracowała z projektem Śpiewający Wrocław. Jest jurorem konkursów i przeglądów chóralnych.

W trakcie swojej pracy zawodowej na Uczelni otrzymała trzykrotnie nagrody rektorskie. Uhonorowana została również Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2016 r. za zasługi dla Wrocławia otrzymała Odznakę Honorową Wrocławia Wratislavia Grato Animo.

Kontakt: ewa.grygar@amkl.edu.pl

Certyfikat MusiQuE