dr Marzena Szczepańska-Butler
dr Marzena Szczepańska-Butler
Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu Prof. Włodzimierza Obidowicza oraz Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina (obecnie UMFC) w Warszawie w klasie fortepianu Prof. Barbary Hesse-Bukowskiej, u której kształciła się podczas Studiów Podyplomowych. Warsztat pianistyczny doskonaliła podczas licznych Ogólnopolskich i Międzynarodowych Mistrzowskich Kursów Pianistycznych pod kierunkiem profesorów: Wiktora Mierżanowa, Ryszarda Baksta, Reginy Smendzianki, Eugeniusza Mogilewskiego, Aleksandra Orłowieckiego. W 1993 roku uzyskała stopień doktora sztuki muzycznej w Akademii Muzycznej im. Jana Ignacego Paderewskiego w Poznaniu. W 2003 roku ukończyła Studia Podyplomowe w zakresie zarządzania placówkami oświatowymi i kulturalnymi w AMKL we Wrocławiu.
Od 1987 roku zatrudniona na Wydziale Edukacji Muzycznej, Chóralistyki i Muzyki Kościelnej, obecnie prowadzi zajęcia z Fortepianu i Nauki akompaniamentu z czytaniem a’vista dla studentów studiów I stopnia.
W latach 2001-2006 na Wydziale Instrumentalnym prowadziła klasę fortepianu na studiach I stopnia, a od 2007 roku wykłada przedmiot Literatura przedmiotu głównego (fortepian) dla studentów studiów II stopnia.
Była promotorem i recenzentem prac licencjackich i magisterskich. W latach 2001-2017 była koordynatorem Sekcji Fortepianu Ogólnego działającej przy Katedrze Fortepianu AMKL we Wrocławiu, w ramach której organizowała i prowadziła szereg imprez artystycznych aktywizujących szeroko rozumiany potencjał oraz kompetencje muzyczne studentów – pianistów różnych wydziałów i specjalności, dla których fortepian nie był przedmiotem głównym. Jednym z przykładów jest cykl koncertów Fortepian Plus, podczas których studenci prezentowali repertuar solowy i kameralny od epoki baroku do muzyki XXI wieku, mieli również okazję wykonać własne kompozycje. Gdy koncerty przyjęły rozszerzoną formułę o współpracę z Akademią Muzyczną w Krakowie i Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie wspólne imprezy, poza wartością artystyczną i dydaktyczną, stworzyły przestrzeń dla integracji środowiska.
Od 1999 roku jej studenci wielokrotnie brali udział w uczelnianych i międzynarodowych konkursach pianistycznych (w Warszawie i Krakowie), zdobywając na nich wysokie nagrody oraz wyróżnienia. Od 2004 roku uczestniczy w realizacji cyklicznych Audycji umuzykalniających kierowanych do dzieci szkół podstawowych, organizacją których zajmuje się Katedra Edukacji Muzycznej AMKL. W latach 2009-2010 była koordynatorem warsztatów muzycznych dla dzieci-studentów, realizowanych przez Uniwersytet Dzieci we współpracy z AMKL. W 2011 r. decyzją Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi, a w 2014 r. uhonorowana Nagrodą Rektora Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.
Jest zapraszana do jury konkursów pianistycznych dla dzieci, młodzieży i studentów oraz do udziału w Ogólnopolskich Konferencjach Naukowych i Metodycznych, na których prezentowała referaty poświęcone problematyce edukacji fortepianowej w szkolnictwie muzycznym wszystkich szczebli. Obecnie teksty wykładów dostępne są również w formie publikacji.