Kurt Masur (1999)

 


Kurt Masur (1999)

Należący do najbardziej znanych i cenionych na świecie dyrygentów naszych czasów. Urodził się 18 lipca 1927 r. w Brzegu, zmarł 19 grudnia 2015 r. w Greenwich, w Stanach Zjednoczonych. Studia muzyczne rozpoczął we Wrocławiu (1942-1944), ucząc się gry na fortepianie i wiolonczeli. Naukę kontynuował w Lipsku (1946-1948), gdzie kształcił się w zakresie dyrygentury, kompozycji i gry na fortepianie.

Kurt Masur obejmował kolejno różne stanowiska: był dyrygentem i korepetytorem w Landestheater w Halle (1948-1951), pierwszym dyrygentem w Städtischen Bühnen w Erfurcie (1951-1953), następnie w Städtischen Theatern w Lipsku (1953-1955). Pracował jako dyrygent Filharmonii Drezdeńskiej (1955-1958), dyrektor muzyczny Mecklenburgischen Staatstheater w Schwerin (1958-1960) oraz Komische Oper w Berlinie (1960-1964), a także jako dyrektor Filharmonii Drezdeńskiej (1967-1972). W 1970 r. objął prestiżowe stanowisko dyrektora Gewandhausu, założonej w Lipsku w XVIII wieku orkiestry o bardzo bogatych tradycjach, prowadzonej w przeszłości m.in. przez tak wielkich mistrzów, jak Felix Mendelssohn-Bartholdy, Artur Nikisch, Wilhelm Furtwangler i Bruno Walter. Z orkiestrą tą koncertował na kilku kontynentach i dokonał licznych nagrań płytowych, m.in. z Jessye Norman, Yehudi Menuhinem i Michelem Beroffem. Pozostawał dyrektorem Gewandhausu do roku 1996. Od 1975 r. był również profesorem Akademii Muzycznej w Lipsku. W 1991 r. artyście powierzono stanowisko dyrektora Filharmonii Nowojorskiej, którą kierował przez 11 lat. Jego poprzednikami na tym stanowisku byli m.in.: Gustav Mahler, Arturo Toscanini, Leonard Bemstein, Pierre Boulez i Zubin Mehta.

Realizując ambitne zamierzenia artystyczne z Filharmonią Nowojorską, Kurt Masur był równocześnie gościnnym dyrygentem wielu innych zespołów oraz koncertował ze wszystkimi czołowymi orkiestrami na świecie. Pod Jego batutą wystąpiły między innymi: Narodowa Orkiestra Chińskiej Republiki Ludowej, Światowa Orkiestra Młodych, Berlińska Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Kameralna Mahlera, Orkiestra Paryska, Orkiestra w Berlinie, królewska Orkiestra Cocertgebouw w Amsterdamie, Bawarska Orkiestra Radiowa w Monachium. Repertuar jaki wykonywał był bardzo szeroki - obejmował dzieła największych mistrzów światowej symfoniki minionych epok, a także kompozytorów współczesnych.

Związki Kurta Masura z dolnośląskim życiem kulturalnym sięgają 1993 roku, kiedy jako gość honorowy Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego EuroSilesia (wówczas Porozumienie) nawiązał kontakty z organizatorami festiwalu. W kolejnych latach występował jako dyrygent na koncertach festiwalowych w Brzegu i Wrocławiu, prowadząc orkiestrę symfoniczną NOSPR z Katowic (1994), Filharmonię Lipską Gewandhaus (1996), New York Philharmonic (2000), Orchestre National de France (2003). Artysta był osobiście zaangażowany w rozwój MFM EuroSilesia, pełniąc w nim funkcję przewodniczącego Rady Honorowej Festiwalu. W latach 2004 i 2006 prowadził w Filharmonii we Wrocławiu Międzynarodowe Dyrygenckie Kursy Mistrzowskie współorganizowane przez Fundację EuroSilesia. W 2005 r. zainaugurował swoją działalność Instytut Kultury i Sztuki Kurta Masura w Brzegu, w którym artysta prowadził dyrygenckie kursy mistrzowskie, a swoje honorarium przeznaczał na edukację muzyczną dzieci i młodzieży z Brzegu i Wrocławia.

Bliska mu była idea polsko-niemieckiego pojednania: W 1995 r. otrzymał Krzyż Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec, w 1996 r. został honorowym obywatelem swojego rodzinnego miasta Brzegu, a 11 lat później honorowym obywatelem miasta Wrocławia. Wielokrotnie nagradzany i odznaczany otrzymał m.in. tytuł Europejczyka Roku (1990), Muzyka Roku (1993), odznaczenie im. Ferenca Liszta, Medal Lorenzo-Cantadora oraz Śląską Nagrodę Kulturalną Dolnej Saksonii. W 1996r. National Arts Club nagrodził artystę Złotym Medalem Honoru w dziedzinie muzyki, a w roku 1997 uzyskał tytuły Komandora Legii Honorowej Rządu Francuskiego oraz Ambasadora Kulturalnego Miasta Nowy Jork. W 1999 r. otrzymał nadawany cudzoziemcom Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziewięciokrotnie uhonorowany tytułem doktora honoris causa, m.in. przez The Julliard School of Music w Nowym Jorku, Uniwersytet w Lipsku oraz Yale University. W uznaniu wielkich zasług, jakie Kurt Masur położył dla rozwoju sztuki muzycznej, a także wobec silnych więzi, jakie łączyły artystę ze Śląskiem, Senat Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu postanowił uhonorować artystę tytułem Doktora Honoris Causa w 1999 r.

Certyfikat MusiQuE