mgr Jerzy Butryn

mgr Jerzy Butryn

Absolwent Wydziału Wokalnego Państwowej Szkoły Muzycznej II st. we Wrocławiu oraz Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie śpiewu prof. dra hab. Bogdana Makala (dyplom z wyróżnieniem). Stypendysta programu Erasmus w Hochschule für Musik Detmold w klasie śpiewu prof. Larsa Woldta. Obecnie wykładowca na Wydziale Wokalnym macierzystej uczelni. 

Laureat I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Franciszki Platówny we Wrocławiu, II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Kijowie (Ukraina), II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach, III nagrody i nagrody specjalnej na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Kownie (Litwa), Nagrody Wydziału Kultury na Akademickim Konkursie Interpretacji Pieśni Fryderyka Chopina i Roberta Schumanna we Wrocławiu, finalista I Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Andrzeja Hiolskiego w Kudowie Zdrój. Uczestniczył w kursach wokalnych w Dusznikach Zdrój, Kursie Interpretacji Muzyki Kantatowej i Oratoryjnej w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Wratislavia Cantans”, w Kursie Mistrzowskim u prof. Teresy Żylis-Gara, Eytana Pessena, Andrzeja Dobbera, prof. Anity Garanca, prof. Valeryego Buymistra, prof. Sabiny Martinaityte i prof. Zdzisława Krzywickiego. Uczestnik Programu Kształcenia Młodych Talentów – Akademia Operowa w ramach European Network of Opera Academies w Teatrze Wielkim w Warszawie.  

Występował w salach Filharmonii w Kieler Schloss, Teatro Comunale di Imola lo Stignani, Salle Pleyel, NOSPR w Katowicach, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, Grand Theatre de Geneve, Theatre St. Gallen, Teatro Regio w Parmie, Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie, Operze Wrocławskiej, a także w Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Opolu, Jeleniej Górze, Rzeszowie, Częstochowie i Kaliszu. Brał udział w Festiwalu BBC Proms (Royal Albert Hall) w Londynie, Schleswig-Holstein Musik Festiwal w Kiel, Ohrid Summer Festival, Międzynarodowym Festiwalu „Wratislavia Cantans”, Wielkanocnym Festiwalu Ludwika van Beethovena w Warszawie, Festiwalu Opera Rara w Krakowie, Muzyka w Starym Krakowie, Muzyka w Starym Lwowie, Leo Festiwal we Wrocławiu oraz Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie Zdrój.  

Współpracował z Paulem McCreesh’em, Patrick Fournillier, Giancarlo Guerrero, Alejo Perez, Paulem Goodwinem, Łukaszem Borowiczem, Amosem Talmonem, Rubenem Silvą, Tadeuszem Wojciechowskim, Benjaminem Bayl’em, Stanisławem Gałooskim, Jerzym Salwarowskim, Andrzejem Kosendiakiem, Agnieszką Franków-Żelazny, Janem Tomaszem Adamusem, Włodzimierzem Szymańskim, Przemysławem Stanisławskim, Calixto Bieito, Roberto Skolmowskim, Barbarą Wysocką, Ernstem Kovacicem. Od samego początku powstania współtworzył zespół „Collegium Zieleński”, z którym to nagrał Offertoria i Communiones (Opera Omnia) Mikołaja Zieleńskiego (nagrodzone Złotym Orfeuszem Academie du Disque Lyrique we Francji i Fryderykiem w kategorii Muzyka Dawna). Współpracuje także z zespołem muzyki dawnej „Capella Cracoviensis”, „Capella Viridimontana”, „Wrocław Baroque Ensemble” (Fryderyk 2018) i Teatrem Lalek we Wrocławiu. Z Chórem Narodowego Forum Muzyki odbył wiele koncertów w kraju i za granicą, a także brał udział w nagraniu H. Berlioz – Grande Messe des Morts, F. Mendelssohn-Bartholdy – Eliasz (nagroda  Diapason d'Or de l’Année), B. Britten – War Requiem (Nagroda BBC Music Magazine w kategorii  muzyka chóralna roku) oraz w roku 2017 nagroda Fryderyk w kategorii Muzyka Klasyczna za płytę z programem a capella. Od roku 2018 jest członkiem i kierownikiem artystycznym Wrocławskiego Oktetu Męskiego, z którym to prezentuje muzykę chóralną-ensemblową a capella w wydaniu męskim.  

Ma na swoim koncie wiele koncertów i spektakli w kraju i zagranicą, zarówno z repertuarem operowym, oratoryjnym, pieśniarskim jak i również muzyki cerkiewnej. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Wrocławia.

Kontakt: jerzy.butryn@amkl.edu.pl

Certyfikat MusiQuE
Przewiń do góry