Zakład Muzykoterapii

W roku 1972 z inicjatywy muzyka, kompozytora i pedagoga prof. dra Tadeusza Natansona (1927-1990) i lekarza specjalisty psychiatrii dra Andrzeja Janickiego (1927-2020) powołano w ramach struktur Katedry Kompozycji i Teorii Muzyki ówczesnej PWSM pierwszy i jedyny przez ćwierć wieku w Polsce Zakład Muzykoterapii. Obecnie funkcjonuje on w ramach struktur Wydziału Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii AMKL.

Członkowie Zakładu Muzykoterapii zajmują się głównie przygotowaniem wykwalifikowanych kadr do zawodu muzykoterapeuty, kształceniem przyszłych nauczycieli akademickich i realizowaniem programów badawczych. Ich działalność naukowa przejawia się poprzez prowadzenie prac naukowych, organizowanie konferencji tematycznych oraz wydawanie drukiem fachowej literatury z zakresu muzykoterapii. W zakreślonym zainteresowaniami poszczególnych pracowników Zakładu polu badawczym, można wyodrębnić kilka obszarów problemowych, a wśród nich m.in. badania nad percepcją sztuki muzycznej i jej prozdrowotnym oddziaływaniem, teoretycznymi podstawami muzykoterapii, analizą substancji muzycznej, programowaniem muzyki do terapii, diagnostyką muzykoterapeutyczną, metodami i technikami muzykoterapii. Warto dodać, iż członkowie Zakładu Muzykoterapii są autorami wielu znanych w środowisku muzykoterapeutycznym monografii i rozdziałów naukowych. Publikują swoje artykuły w znanych, wysoko punktowanych czasopismach naukowych, krajowych i zagranicznych.

Charakterystyczną cechą rodzącej się na wrocławskiej Uczelni na początku lat 70. ubiegłego stulecia akademickiej muzykoterapii, było wczesne, w stosunku do innych krajów Europy i jedyne w Polsce, rozpoczęcie szkolenia fachowych kadr muzykoterapeutów w systemie studiów wyższych. W roku akademickim 1973/74 zostało uruchomione dwuletnie Podyplomowe Studium Muzykoterapii, które dało podwaliny pod przyszłe, pięcioletnie magisterskie studia muzykoterapii, następnie czteroletnie, pozawydziałowe, a od roku akademickiego 2003/2004 - trzyletnie studia licencjackie (I stopnia) i dwuletnie uzupełniające studia magisterskie (II stopnia) oraz Podyplomowe Studia Muzykoterapii. Studia te są realizowane do dzisiaj jako zakres muzykoterapia na kierunku kompozycja i teoria muzyki prowadzonym przez AMKL. Przy Zakładzie Muzykoterapii działa prężnie Studenckie Koło Naukowe Muzykoterapii. Jego członkowie prowadzą działalność popularyzatorską na rzecz muzykoterapii, organizują, konferencje i kongresy studentów muzykoterapii, koncerty muzykoterapeutyczne, spotkania z wybitnymi terapeutami oraz wyjazdy do innych ośrodków zajmujących się muzykoterapią.

Pracownicy Zakładu Muzykoterapii, oprócz działalności naukowo-badawczej, starają się upowszechniać wiedzę teoretyczną i praktyczne doświadczenie z zakresu muzykoterapii oraz propagować w społeczeństwie idee korzystania z prozdrowotnego działania sztuki muzycznej, organizując pogadanki, prelekcje, zajęcia pokazowe i warsztatowe.

Certyfikat MusiQuE