Katedra Kameralistyki zrzesza pianistów-kameralistów, tzw. akompaniatorów. Są oni zatrudnieni na Wydziałach: Instrumentalnym i Wokalnym. Pianiści-kameraliści prowadzą zajęcia takie jak: praca z pianistą, podczas których partnerują studentom instrumentalistom, bądź jako korepetytorzy wokalni. W obu wypadkach czynnie uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez pedagogów przedmiotu głównego. Członkowie Katedry jako samodzielni pracownicy prowadzą ponadto przedmioty związane z ich specjalnością ujęte w programach nauczania obydwu wydziałów. Na Wydziale Instrumentalnym są to: zespoły kameralne realizowane ze studentami pianistami, jak i studentami innych specjalności. Drugim kierunkowym przedmiotem dla pianistów jest nauka akompaniamentu z grą a’vista. Do współpracy z Katedrą Kameralistyki zapraszani są także pracownicy innych katedr Wydziału Instrumentalnego, prowadząc zajęcia z przedmiotu zespół kameralny.

Członkowie Katedry Kameralistyki biorą udział w większości uczelnianych koncertów, występując zarówno ze studentami podczas recitali dyplomowych, koncertów innych katedr i klas pedagogów przedmiotu głównego. Często w prezentacjach biorą udział sami pedagodzy. Występy te odbywają się w Sali Koncertowe naszej Akademii, na różnych estradach Wrocławia a także w wielu miastach naszego kraju, nierzadko też za granicą. Spora ilość koncertów organizowana jest samodzielnie przez Katedrę Kameralistyki lub we współpracy z innymi katedrami bądź zakładami Uczelni.

Wśród mnóstwa projektów artystycznych, na szczególne wyróżnienie zasługują tematyczne przedsięwzięcia-koncerty:

  • Schubertiada
  • Wtorki Muzyczne – Estrada Kameralistyki
  • Akademia w Filharmonii Wrocławskiej
  • Chopin – kameralista
  • Paderewski we Wrocławiu
  • W hołdzie Karolowi Szymanowskiemu
  • Pieśń polska XIX i XX wieku
  • Festiwal muzyki amerykańskiej
  • Festiwal muzyki kameralnej
  • cykl koncertów „Oblicza Muzyki Europy”
  • cykl koncertów „Fortepian+”
  • Chile – muzyka Ameryki Południowej
  • cykl „Mikołajkowe Niespodzianki” /integrujące środowisko muzyczne miasta Wrocławia/
  • 60-lecie pracy artystycznej i pedagogicznej prof. Włodzimierza Obidowicza
  • liczne koncerty wymienne studenckich zespołów kameralnych i pedagogów z zaprzyjaźnionymi Uczelniami w kraju i za granicą

Członkowie Katedry Kameralistyki prowadzą także samodzielną działalność koncertową biorąc udział w licznych koncertach podczas festiwali na terenie naszego kraju jak i poza nim. Niektórzy posiadają na swym koncie nagrania płytowe. Będąc pracownikami Uczelni, prężnie działają na płaszczyźnie naukowej i dydaktycznej. W ramach prac Katedry Kameralistyki odbywają się mistrzowskie kursy w zakresie kameralistyki fortepianowej, na które zapraszani są wybitni muzycy-kameraliści, pedagodzy. Uzupełnieniem rozwoju naukowego są organizowane w ramach prac Katedry tematyczne sesje naukowe, sympozja i konferencje, często we współpracy z innymi katedrami. O wysokim profesjonalizmie naszej kadry naukowo-dydaktycznej, świadczą liczne, kierowane pod adresem jej członków, zaproszenia do udziału i współpracy w Jury konkursów muzycznych, sesji naukowych, konferencji organizowanych nie tylko w Polsce, ale też i za granicą. Wielu członków Katedry Kameralistyki  podnosi swoje kwalifikacje awansując do stopnia doktora, doktora habilitowanego i tytułu profesora. Katedra Kameralistyki może poszczycić się mnóstwem nagród, które zdobyli podczas konkursów podopieczni pedagogów klas kameralistyki różnych specjalności.

Poważnym zadaniem pianistów-kameralistów jest towarzyszenie studentom podczas ich występów na przesłuchaniach, konkursach czy innych przedsięwzięciach artystycznych. Wielokrotnie pedagodzy Ci, partnerując studentom, w niemałym stopniu przyczyniali się swoją kreacją, wkładem artystycznym, do osiągnięcia zaszczytnych, najwyższych miejsc, nagród w wielu konkursach.

Niewątpliwie, Katedra Kameralistyki ma znaczący wkład w kształtowaniu oblicza artystycznego naszej Uczelni. Jej szczególna rola polega m.in. na integrowaniu naszego środowiska, gdyż to właśnie specyfika tej Katedry w największym stopniu mieści w sobie ideę współdziałania wykonawców różnych specjalności w tworzeniu wspólnych muzycznych kreacji.

Certyfikat MusiQuE