prof. dr hab. Konstanty Andrzej Kulka
Urodził się 5 marca 1947 roku w Gdańsku. Od czasów Liceum Muzycznego do końca studiów w Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku pracował pod kierunkiem prof. Stefana Hermana.
W 1964 roku, jeszcze jako uczeń Liceum Muzycznego, wziął udział w Międzynarodowym Konkursie im. Niccolò Paganiniego w Genui. Otrzymał tam dyplom z wyróżnieniem specjalnym. W 1966 roku zajął pierwsze miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Radiofonii Niemieckich w Monachium i to wydarzenie było początkiem jego międzynarodowej kariery. Od 1967 roku do chwili obecnej wziął udział w ponad dwóch tysiącach koncertów symfonicznych i recitali na całym świecie. Grał z takimi orkiestrami jak Filharmonia Berlińska, Chicago Symphony, Minneapolis, London Symphony, Concertgebouw Amsterdam, English Chamber Orchestra. Występuje na festiwalach muzycznych w Lucernie, Bordeaux, Berlinie, Brighton, Pradze, Barcelonie, Warszawie i innych. W 1970 roku wziął udział w wielkim festiwalu muzycznym Beethovenfest w Bonn, poświęconym Beethovenowi w dwusetną rocznicę urodzin. Od 1968 występował w duecie z pianistą Jerzym Marchwińskim. Jest cenionym kameralistą, wraz ze Stefanem Kamasą, Romanem Jabłońskim i Jerzym Marchwińskim współtworzył Kwartet Polskiego Radia i Telewizji.
Dokonał wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. W jego dorobku nagraniowym znajdują się m.in. koncerty Vivaldiego, Mozarta, Mendelssohna, Głazunowa, Lalo, Bartóka, Prokofiewa, Beethovena, Brahmsa, Karłowicza, Pendereckiego, Hindemitha, Szymanowskiego, liczne sonaty i utwory wirtuozowskie. Wziął udział w nagraniach polskiej muzyki współczesnej (Penderecki, Lutosławski, Knapik, Bloch, Jabłoński i inni). Za nagranie wszystkich utworów Karola Szymanowskiego otrzymał nagrodę specjalną Polskiego Radia, a za nagranie dwóch koncertów Szymanowskiego w 1981 roku otrzymał w Paryżu nagrodę Grand Prix du Disque. Za granicą często wykonuje utwory polskich kompozytorów. Był pierwszym po Sternie wykonawcą I koncertu Krzysztofa Pendereckiego, grał ten utwór wielokrotnie w Europie i Ameryce Północnej, głównie pod batutą kompozytora. Wziął udział w wielu tournée zagranicznych z polskimi orkiestrami. Jest blisko związany z Filharmonią Narodową, gdzie sprawował etat solisty w latach 1984-2022, tj. do likwidacji tego stanowiska. Z tą orkiestrą, głównie pod batutą Witolda Rowickiego i Kazimierza Korda, objechał wielokrotnie niemal cały świat.
Od 1994 roku jest profesorem Akademii Muzycznej (obecnie Uniwersytetu Muzycznego) Fryderyka Chopina w Warszawie. Otrzymał liczne wyróżnienia, m.in. nagrody Ministra Kultury i Sztuki, nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi w propagowaniu kultury polskiej za granicą oraz Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W 2014 otrzymał Złotego Fryderyka za całokształt osiągnięć muzycznych i wkład w rozwój polskiej muzyki (wcześniej trzy Fryderyki w różnych kategoriach). Jest doktorem honoris causa Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Na tej stronie nie ma jeszcze żadnych informacji lub żadne informacje nie spełniają wybranych przez Ciebie kryteriów. Spróbuj ponownie lub skorzystaj z menu, aby odnaleźć interesujące Cię informacje.