prof. dr hab. Piotr Łykowski

prof. dr hab. Piotr Łykowski (kontratenor)


W 1989 r. ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną we Wrocławiu w klasie śpiewu prof. Eugeniusza Sąsiadka. W latach 1970 - 1988 był chórzystą Poznańskich Słowików Stefana Stuligrosza. Na III Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (1988) zdobył I Nagrodę i trzy wyróżnienia specjalne (m.in. za wirtuozerię). Doskonalił swe umiejętności na wielu kursach interpretacyjnych i mistrzowskich w kraju i za granicą, m.in. u Paula Esswooda, Richarda Wistreicha i Nelli Anfuso. Specjalizuje się w muzyce renesansu i baroku, głównie kantatowo-oratoryjnej: ma w swoim repertuarze blisko 100 takich partii.

Współpracował i współpracuje z wieloma solistami i zespołami muzyki dawnej, filharmoniami i orkiestrami kameralnymi oraz z teatrami operowymi (Warszawska Opera Kameralna, Teatr Wielki w Warszawie, Teatr Wielki w Poznaniu, Teatr Wielki w Łodzi, Opera Śląska w Bytomiu, Opera Wrocławska). Brał udział m.in. w polskich prapremierach oper Claudio Monteverdiego - Orfeusz, Powrót Ulisessa, Koronacja Poppei, a także w polskich premierach scenicznych Raju Utraconego Krzysztofa Pendereckiego, Echnatona Philippa Glassa i Potopu Igora Strawińskiego. Specjalnie dla Piotra Łykowskiego powstały role teatralne w autorskich spektaklach Jerzego Grzegorzewskiego - Złowiony, Sonata epileptyczna i Jagogogo... z muzyką Stanisława Radwana. Zrealizował wiele nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych (m.in. Mesjasza G. F. Haendla, Koncerty wokalne M. Mielczewskiego,Completorium G. G. Gorczyckiego, Pasję J. Elsnera, Euridice J. Periego, Dichterliebe R. Schumanna). Jest prawykonawcą muzyki Zbigniewa Preisnera do filmu De Aegypto oraz Requiem dla Mojego Przyjaciela.

Jako solista, kameralista (również chórmistrz) koncertował w całej niemal Europie i w Kanadzie, także na międzynarodowych festiwalach muzycznych. Jako pedagog pracuje od 1988 r. we wrocławskiej Akademii Muzycznej prowadząc klasę śpiewu solowego. W styczniu 2004 otrzymał tytuł profesora sztuki. Od 1994 r. jest też nauczycielem (od 2002 nauczycielem dyplomowanym) w PSM II st. we Wrocławiu. Od kilku lat prezentuje swe referaty i prowadzi zajęcia seminaryjne na kursach interpretacyjnych. Od 2000 jest Kierownikiem Kursu Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i kantatowej organizowanego przez wrocławski oddział SPAM wraz z Akademią od 30 lat. W latach 2000 - 2002 pełnił funkcję Kierownika Katedry Wokalistyki.

Kontakt: piotr.lykowski@amkl.edu.pl

Certyfikat MusiQuE