XVII Międzynarodowa Konferencja „Tradycje Śląskiej Kultury Muzycznej”
edycja specjalna: „Na skrzyżowaniu szlaków Europy”

25–27 marca 2025 r., Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu

W dniach 25–27 marca 2025 roku odbędzie się XVII Międzynarodowa Konferencja „Tradycje Śląskiej Kultury Muzycznej”. Tegoroczna edycja, zatytułowana „Na skrzyżowaniu szlaków Europy”, będzie wydarzeniem o szczególnym znaczeniu międzynarodowym, wpisującym się w okres polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Organizatorem konferencji jest Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Śląsk to region o niezwykłej historii, stanowiący przestrzeń spotkań różnorodnych kultur i tradycji. Jego bogate dziedzictwo muzyczne łączy wielowiekowe tradycje z nowoczesnymi nurtami sztuki współczesnej. Konferencja zgromadzi badaczy oraz artystów z Polski i Europy, tworząc pole do interdyscyplinarnej wymiany myśli i inspiracji. Wśród prelegentów znajdą się m.in. Thomas Ertelt, Tomasz Jeż, Gesine Schröder oraz Remigiusz Pośpiech. Wykład inauguracyjny wygłosi prof. dr hab. Artur Błażejewski, archeolog i prorektor ds. badań naukowych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Koncerty towarzyszące

Integralną częścią wydarzenia będą dwa wyjątkowe koncerty. Pierwszy z nich to recital fortepianowy Charlotte Steppes – niemieckiej pianistki młodego pokolenia, który odbędzie się 25 marca 2025 r. o godz. 19:00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Drugie wydarzenie, Koncert Muzyki Nowej, odbędzie się 26 marca 2025 r. o godz. 19:00. Koncert będzie poświęcony dziełom kompozytorów związanych z Katedrą Nowych Mediów i Studiem Kompozycji Komputerowej. Usłyszymy kompozycje uznanych artystów takich jak m.in. Cezary Duchnowski i Marcin Rupociński. Koncert ten podkreśli dynamiczny rozwój nowoczesnej twórczości na Śląsku oraz jej światowy wymiar.

Znaczenie wydarzenia

Celem konferencji jest międzynarodowa promocja unikalnego dziedzictwa muzycznego Śląska oraz podkreślenie znaczenia Wrocławia jako jednego z kluczowych ośrodków kultury muzycznej w Europie. Wydarzenie będzie okazją do wymiany wiedzy i inspiracji między naukowcami, artystami i publicznością. Wydarzenie zwieńczy publikacja naukowa podsumowująca dorobek uczestników, która ukaże się w 2026 roku.

Honorowy patronat
prof. dr hab. Krystian Kiełb
JM Rektor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu

Partner wydarzenia: Ruch Muzyczny
Patronat medialny: Polmic

Zwieńczeniem konferencji będzie publikacja naukowa, prezentująca artykuły uczestników wydarzenia i dokumentująca ich dorobek, która ukaże się w 2026 roku.

Więcej informacji wkrótce.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu Doskonała nauka II.

 

Certyfikat MusiQuE