dr hab. Anna Rutkowska-Schock, prof. AMKL

dr hab. prof. AMKL Anna Rutkowska-Schock

Urodziła się we Wrocławiu. Edukację pianistyczną rozpoczęła w klasie fortepianu prof. Heleny Furmanowicz-Kurzyńskiej. Jako uczennica i studentka była laureatką wielu ogólnopolskich konkursów pianistycznych, a także finalistką Europejskiego Konkursu Chopinowskiego w Darmstadt w 1992 r.

W 1996 roku była laureatką Estrady Młodych na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, zaś w 1997 roku otrzymała stypendium prof. Madeleine Forte na studia w Boise State University w Idaho (USA), gdzie uzyskała dyplom Bachelor of Art in Piano Performance z wyróżnieniem Magna Cum Laude. Studia magisterskie ukończyła w klasie fortepianu prof. Grzegorza Kurzyńskiego we wrocławskiej Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego.

W 2003 roku podczas Międzynarodowego Konkursu Muzycznego IBLA Grand Prize na Sycylii otrzymała nagrodę dla najlepszego pianisty kameralisty. Jako jedna z głównych laureatów tego konkursu wzięła udział w licznych koncertach na terenie USA (występując wielokrotnie w Carnegie Hall, Yamaha Hall, New York University, Radford University oraz University of Arkansas) i Anglii. Anna Rutkowska-Schock była oficjalną pianistką podczas międzynarodowych konkursów muzycznych w Rzymie (2004), Peru (2005), na Słowacji (2006, 2008, 2010), Sycylii (2004-2015), Budapeszcie (2022) oraz podczas kilkunastu krajowych konkursów, w tym m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej w Częstochowie (2019-2022). Artystka jest obecnie oficjalną pianistką Australijskiego Festiwalu Fletowego, podczas którego w 2019 r. wykonała recital z flecistą i kompozytorem Ian’em Clark’iem (obecnie trwają przygotowania do kolejnej edycji tego festiwalu, która odbędzie się we wrześniu 2023 r.).

Pianistka dotychczas otrzymała kilkadziesiąt dyplomów uznania za wyróżniające wykonanie partii fortepianu podczas krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych. Uczestniczyła w pracach jury jako juror kilku edycji Międzynarodowego Konkursu Muzycznego IBLA Grand Prize na Sycylii oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Surabaya (Indonezja) w 2011 r.

Latem 2006 r. wzięła udział w 2-miesięcznym kursie i festiwalu muzycznym Summer Academy of Music, organizowanym przez Music Academy of the West w Santa Barbara (California, USA), na który została zaproszona w wyniku przesłuchań konkursowych w nowojorskiej Juilliard School. Podczas tego kursu kształciła swoje umiejętności w klasie kameralistyki prof. Anne Epperson i Jonathana Feldmana. W 2007 r. była dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Amerykańskiej, który odbył się we Wrocławiu.

Od 2016 r. pianistka jest członkiem australijskiego zespołu kameralnego The Hourglass Ensemble, z którym wystąpiła w kilkudziesięciu koncertach na terenie Polski, Austrii, Niemiec, Szwajcarii i Australii. Zespół promuje przede wszystkim twórczość kameralną współczesnych kompozytorów australijskich, a także wykonuje najcenniejsze dzieła klasycznej i romantycznej literatury kameralnej. Każdy projekt zespołu jest uwieńczony koncertem w Sydney Opera House. Dotychczas pianistka wzięła udział w kilkudziesięciu koncertach na terenie Australii w następujących miejscach: katedrze w Brisbane, Wesley Music Centre w Canberze, konsulacie RP, Mosman Art Gallery, Konserwatorium Muzycznym oraz Independent Theatre w Sydney i wielokrotnie w Utzon Room w Sydney Opera House.

W czerwcu 2022 r. Anna Rutkowska-Schock wystąpiła jako solistka i kameralistka podczas Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Fortepianowej w Puerto Rico (San Germán), organizowanego przez Puerto Rico Center for Collaborative Piano, a następnie przyjęła zaproszenie do członkostwa w zarządzie tegoż festiwalu.

Pianistka miała do tej pory okazję współpracować z muzykami z ok. 40 krajów świata koncertując na pięciu kontynentach. W swoim dorobku posiada pięć płyt CD, w tym cztery z repertuarem francuskim. Oprócz działalności koncertowej dotychczas wygłosiła wykłady podczas międzynarodowych konferencji pianistycznych w USA (Nowy Jork, 2005), Indonezji (Surabaya, 2011) oraz w Puerto Rico (San Germán, 2022).

Anna Rutkowska-Schock jest zatrudniona w we Wrocławiu na stanowisku profesora Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego oraz w PSM II st. im. Ryszarda Bukowskiego na stanowisku nauczyciela dyplomowanego. Posiada stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuki muzycznej. W 2017 r. została uhonorowana odznaką Ministra Kultury i Sztuki Zasłużony dla Kultury Polskiej, a w 2022 r. – Srebrnym Medalem Prezydenta RP za długoletnią służbę.

Kontakt: anna.rutkowska-schock@amkl.edu.pl

Certyfikat MusiQuE