dr hab. Christian Danowicz

dr hab. Christian Danowicz

Urodził się w 1983 roku w Buenos Aires, w Argentynie. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku lat 4 pod okiem swojego ojca, Enrique Danowicza, skrzypka i pedagoga. Jest absolwentem Konserwatorium Muzycznego w Tuluzie (Francja), które ukończył z wyróżnieniem w klasie skrzypiec prof. Gillesa Colliarda. W roku 2010 otrzymał tytuł magistra sztuki na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie studiował skrzypce pod kierunkiem prof. Julii i Krzysztofa Jakowiczów. Na tej samej uczelni ukończył studia licencjackie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Antoniego Wita i prof. Tomasza Bugaja.

Jest laureatem III nagrody na IV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Tadeusza Wrońskiego w Warszawie (2009), na którym został też wyróżniony nagrodą specjalną dla najciekawszej indywidualności artystycznej konkursu oraz dla najlepszego studenta UMFC w Warszawie. W roku 2010 otrzymał I nagrodę na Konkursie Muzyki Kameralnej podczas festiwalu Duxbury Music Festival w U.S.A.

Od 2010 roku Christian Danowicz jest koncertmistrzem NFM Orkiestry Leopoldinum we Wrocławiu, z którą regularnie występuje również jako solista i dyrygent.

Jest współzałożycielem NFM Trio Solistów Leopoldinum, które w roku 2012 otrzymało stypendium na studia podyplomowe w Reina Sofia School of Music (Madryt) w klasie kameralistyki prymariusza Alban Berg Quartet, Güntera Pichlera.

W 2014 roku pod kierunkiem prof. dra hab. Jarosława Pietrzaka, uzyskał stopień doktora w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie obecnie prowadzi klasę skrzypiec. W 2017 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego, a od 2019 roku jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Płyty „Made in Poland” (2018) oraz „Supernova” (2019), na których Christian Danowicz występuje jako solista, aranżer i dyrygent, zostały nagrodzone prestiżową statuetką Fryderyk.

Christian Danowicz ma na swoim koncie występy w U.S.A, Wenezueli, Niemczech, Francji, Szwajcarii, Luksemburgu, Włoszech, na Ukrainie, Litwie i w Polsce, gdzie jako solista wystąpił z towarzyszeniem Płockiej Orkiestry Symfonicznej, Filharmonii Lubelskiej, Filharmonii Koszalińskiej, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej, Orkiestry Kameralnej Leopoldinum, Filharmonii Bałtyckiej i Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Jest pomysłodawcą i współorganizatorem festiwalu muzycznego „Musique au Leman” w Thonon we Francji, gdzie corocznie odbywają się koncerty muzyki symfonicznej i kameralnej z jego udziałem. Jest regularnie zapraszany na międzynarodowe mistrzowskie kursy muzyczne m.in. „Danish Strings” w Danii oraz „Śląskie Lato Muzyczne” w Opolu.

Jako koncertmistrz współpracował też z Orkiestrą Kameralną w Tuluzie, z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej w Krakowie, z międzynarodową orkiestrą European Philharmony i z Filharmonią Dolnośląską w Jeleniej Górze.

GŁÓWNE OSIĄGNIĘCIA:

– 2009: Międzynarodowy Konkurs im. Tadeusza Wrońskiego na Skrzypce solo: Laureat III nagrody, nagrody specjalnej dla najlepszego uczestnika UMFC i nagrody za wybitną osobowość artystyczną;
– 2011: Honorowy Obywatel Miasta Sciez (Francja) – „za jego wirtuozerię, osobowość artystyczną i talent” („Citoyen d’ Honneur de la Commune de Sciez – ‘Pour sa virtuosité, sa personalité artistique et son talent”), nadane przez Prezydenta Scziez Jean-Luc Bidal;
– 2016: Nagroda „Emocje Radio Wrocław” od Radio Wrocław Kultura „za nieustannie rozwijającą się muzyczną osobowość pokoleniowego lidera wrocławskiej kameralistyki, co owocuje licznymi koncertami i wydawnictwami”;
– 2017: Wrocławska Nagroda Muzyczna za autorską płytę „Made in Poland”;
– 2018: Nagroda Fryderyk za autorską płytę „Made in Poland”;
– 2019: Nagroda Fryderyk za płytę „Supernova”;
– 2019: Nagroda „Argentinos en el Mundo”.

Kontakt: christian.danowicz@amkl.edu.pl

Certyfikat MusiQuE