dr hab. Jacek Ropski

dr hab. Jacek Ropski

Naukę gry na skrzypcach rozpoczął pod kierunkiem Józefa Błaszczoka. W latach 2001-2003 kształcił się w klasie skrzypiec profesor Antje Weithaas w berlińskim Universität der Künste. Od roku 2003 studiował u profesora Bartosza Bryły w Akademii Muzycznej imienia Karola Lipińskiego we Wrocławiu, którą ukończył z wyróżnieniem w roku 2005. W wyniku przeprowadzonego przewodu doktorskiego, na którym publicznie wykonał cały cykl 24 Kaprysów op. 1 Niccolò Paganiniego, otrzymał w roku 2008 stopień doktora sztuki. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych.

Do jego największych sukcesów zaliczyć można m.in.:

  • III nagrodę i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu XX wieku na III Międzynarodowym Konkursie imienia Piotra Czajkowskiego dla młodych muzyków w Sankt-Petersburgu,
  • I nagrodę na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Klas Skrzypiec i Altówki w Elblągu,
  • III nagrodę i nagrodę Towarzystwa Muzycznego imienia Henryka Wieniawskiego na VI Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym imienia Zdzisława Jahnkego w Poznaniu,
  • I wyróżnienie (VI miejsce) na II Międzynarodowym Konkursie na Skrzypce Solo imienia Tadeusza Wrońskiego w Warszawie.

Brał udział w Konkursie Wykonań Muzycznych w Genewie, Konkursie imienia Georga Kulenkampffa w Kolonii, Konkursie imienia Królowej Elżbiety w Brukseli, Konkursie imienia Niccolò Paganiniego w Genui. Był także finalistą Konkursu imienia Maxa Rostala w Berlinie oraz półfinalistą Konkursu imienia Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Wielokrotny stypendysta Ministra Kultury i Sztuki, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, laureat nagrody Prezydenta Miasta Gliwice oraz Plebiscytu na Człowieka Roku Ziemi Gliwickiej. Jako solista występował na renomowanych festiwalach zarówno w kraju, jak i za granicą, takich jak: Schleswig-Holstein Musik Festival, Kammermusik Podium Braunschweig, Dni Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju, Mistrzowie Wiolinistyki w Zielonej Górze. Koncertował z towarzyszeniem orkiestr Filharmonii Krakowskiej, Zabrzańskiej, Zielonogórskiej, Szczecińskiej, Hamburger Symphoniker, Symphonieorchester Bern, Gliwicką oraz Raciborską Orkiestrą Kameralną, Kammerorchester Hannover, Orkiestrą Kameralną Filharmonii w Kirovogradzie, a także Europejską Studencką Orkiestrą Symfoniczną. Na potrzeby Programu II Polskiego Radia dokonał nagrania Koncertu skrzypcowego D-dur op. 35 Piotra Czajkowskiego z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Andrzeja Straszyńskiego, a w 2016 roku nakładem wydawnictwa Wratislavia Productions ukazała się jego płyta CD z muzyką kompozytorów polskich Paderewski / Gąsieniec / Stolpe.

Dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego opracował partie skrzypiec w kompozycjach Fryderyka Chopina, Antoniego Stolpe, Witolda Lutosławskiego i Mirosława Gąsieńca którego Sonata na skrzypce i fortepian jest mu dedykowana. Jest autorem opracowania Sonat i partit na skrzypce solo Jana Sebastiana Bacha – pierwszego wydanego drukiem opracowania tego dzieła od czasów wydanej w 1969 roku pracy profesora Tadeusza Wrońskiego. Od roku 2017 doktor habilitowany sztuki, jest adiunktem w Akademii Muzycznej imienia Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W roku akademickim 2021/2022 pracował na stanowisku profesora uczelni Akademii Muzycznej imienia Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Gra na instrumencie z XVIII wieku.

E-mail: jacek.ropski@amkl.edu.pl

Pliki do pobrania

Certyfikat MusiQuE