dr hab. Jacek Ropski

Urodził się w 1981 roku w Gliwicach. Uczeń Antoniego Cofalika, Antje Weithaas w berlińskim Universitat der Kunste oraz Bartosza Bryły we wrocławskiej Akademii Muzycznej, którą ukończył z wyróżnieniem w roku 2005.

Jest zdobywcą nagród na konkursach krajowych i międzynarodowych: w Katowicach, Sosnowcu, Wrocławiu, Krakowie, Elblągu, Poznaniu, Warszawie, Sankt-Petersburgu.

Był uczestnikiem Konkursu Wykonań Muzycznych w Genewie, Konkursu im. Georga Kulenkampfa w Kolonii, Konkursu im. Królowej Elżbiety w Brukseli, Konkursu im. Niccolo Paganiniego w Genui, finalistą Konkursu im. Maxa Rostala w Berlinie oraz półfinalistą Konkursu im. Henryka Wieniawskiego  w Poznaniu.

Jako solista występował na wielu renomowanych festiwalach i koncertach zarówno w kraju, jak i zagranicą ( m. in. Schleswig-Holstein Musik Festival, Kammermusik Podium Braunschweig, Dni Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju, Mistrzowie Wiolinistyki w Zielonej Górze ). Występował z towarzyszeniem orkiestr Filharmonii Krakowskiej, Zabrzańskiej, Zielonogórskiej, Szczecińskiej, orkiestrą Filharmonii w Sankt-Petersburgu, Hamburger Symphoniker, Gliwicką oraz Raciborską Orkiestrą Kameralną, Kammerorchester Hannover a także z Orkiestrą Kameralną Filharmonii w Kirovogradzie.

Na potrzeby Programu II Polskiego Radia dokonał nagrania koncertu skrzypcowego Piotra Czajkowskiego z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Andrzeja Straszyńkiego.

Jako kameralista występował wspólnie z muzykami tej miary co Marina Jaszwili, Maria Szwajger-Kułakowska, Bartosz Bryła, Andrzej Tatarski czy Andrzej Bauer.

Był wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Sztuki, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, laureatem nagrody Prezydenta Miasta Gliwice oraz laureatem plebiscytu na Człowieka Roku Ziemi Gliwickiej.

Od 2004 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Początkowo jako asystent-stażysta, obecnie w wyniku przeprowadzonego przewodu doktorskiego ( na którym publicznie wykonał cały cykl 24. Kaprysów Niccollo Paganiniego ) prowadzi własną klasę skrzypiec.

Kontakt: jacek.ropski@amkl.edu.pl

Certyfikat MusiQuE