prof. dr hab. Jakub Stankiewicz
prof. dr hab. Jakub Stankiewicz
Od wielu lat należy do ścisłej czołówki polskich pianistów jazzowych. W drugiej połowie lat osiemdziesiątych grał z zespołem Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego, potem z kwintetem i kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego (płyty „Open” i „Song Of Innocence”). W latach 1987-1990 studiował w Berklee College of Music w Bostonie (dyplom w klasie fortepianu), gdzie został wyróżniony Nagrodą Oscara Petersona. Był półfinalistą prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych im. Theloniousa Monka w Waszyngtonie. Z działalności amerykańskiej Stankiewicza warto także przypomnieć jego współpracę z orkiestrą legendarnego klarnecisty i bandleadera Artiego Shawa.
Po powrocie do kraju zakłada kwartet z Henrykiem Miśkiewiczem, Adamem Cegielskim oraz Cezarym Konradem i nagrywa w 1993 roku płytę̨ Northern Song (wybraną przez czytelników Jazz Forum Płytą Roku), potem współtworzy formację Travelling Birds (Darek Oleszkiewicz, Piotr Wojtasik, Piotr Baron, Cezary Konrad), której nagrania („Travelling Birds Quintet” (1994) i „Return To The Nest” (1995)) ugruntowały jego mocną pozycję na krajowej scenie.
Wśród innych muzyków, z którymi grał, warto wymienić Scotta Hamiltona, Arta Farmera (płyta „Art In Wrocław”), Sheilę Jordan, Janusza Muniaka, Tomasza Szukalskiego, Boba Shepparda, Petera Erskine’a, Kevina Mahogany’ego, Dorotę Miśkiewicz i Annę Marię Jopek. Pod koniec lat 90 powstaje album „Ulice wielkich miast” z opracowaniami piosenek Agnieszki Osieckiej. A kilka lat później bezprecedensowy na gruncie jazzu „Chopin Songbook” z jazzowymi ujęciami pieśni (osobno w wersjach polskiej i angielskiej), który zespół przedstawił także na festiwalu Jazz Jamboree w roku 2003 i po długiej przerwie ponownie w roku 2010 (kilkakrotnie) w ramach Roku Chopinowskiego (m.in. na festiwalu Chopin i jego Europa w Warszawie). W 2012 roku Kuba Stankiewicz nagrał autorski album „Spaces”, który otrzymał nominację do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej. W lutym 2013 roku album został nominowany do dorocznej nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK 2013 w kategorii Album Roku — Muzyka Jazzowa. W tym samym roku ukazała się jego solowa płyta z własnymi interpretacjami muzyki filmowej Wojciecha Kilara. W 2014 roku Kuba Stankiewicz dokonał w studio w Los Angeles — wraz z Peterem Erskinem i Darkiem Oleszkiewiczem — nagrań na płytę z utworami Victora Younga. Krążek ukazał się nakładem wydawnictwa Warner Classics. W 2015 odbyła się w USA seria koncertów promujących album. W tym samym roku Kuba Stankiewicz wraz z Peterem Erskinem i Darkiem Oleszkiewiczem nagrał album z muzyką Bronisława Kapera, a w 2016 Henryka Warsa. W 2019 roku nakładem wydawnictwa PWM Anaklasis ukazała się jego płyta „Inspired by Roman Statkowsk” i a w 2023 „Inspired by Ludomir Różycki”. W 2023 roku Kuba Stankiewicz był promotorem w postępowaniu w sprawie nadania tytułu doktora honoris causa Akademii Muzycznej im Karola Lipińskiego we Wrocławiu Maestro Janowi „Ptaszynowi” Wróblewskiemu. Uroczystość nadania tytułu miała miejsce 27.03.2023 roku w Auli Leopoldina we Wrocławiu.
W latach 2016 -2020 pełnił funkcję kierownika Zakładu, a w latach 2020-2024 kierownika Katedry Muzyki Jazzowej w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.