dr hab Marcin Misiak 

Urodził się 1979 roku. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku 6 lat w Podstawowej Szkole Muzycznej w Przemyślu. Wykształcenie średnie  uzyskłą w klasie prof. Stanisława Firleja w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi. Po ukończeniu Liceum z wyróżnieniem, rozpoczął studia we Wrocławskiej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego, nadal pracując pod kierunkiem prof. Stanisława Firleja oraz prof. dr hab. Urszuli Marciniec-Mazur.

W 2002 roku otrzymał zaproszenie na roczne stypendium naukowe w klasie prof. Eleonore Schoenfeld w Thornton School of Music – University of Southern California. Podczas pobytu zagrał dwa recitale w United University Church oraz współpracował z takimi orkiestrami jak: USC Thornton Chamber and Symphony Orchestra oraz Debut Symphony Orchestra. Ponadto uczestniczył z triem fortepianowym w mistrzowskich kursach muzyki kameralnej prowadzonych przez Menahema Presslera.

Po powrocie do kraju kontynuował studia w Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz rozwijał działalność artystyczną poprzez nawiązanie współpracy z Dolnośląską Operą Wrocławską i Orkiestrą Kameralną Leopoldinum. W latach 2004-2005 gościnnie występował w Berlinie z niemiecką orkiestrą Barock Orchester Berlin. W tym czasie znacznie wzbogacił swój repertuar solowy, kameralny i orkiestrowy.

Będąc studentem IV roku studiów magisterskich zakwalifikował się do II etapu I Międzynarodowego Konkursu na Wiolonczelę Solo w Katowicach. Występował również jako solista na wielu recitalach, m. in. w Łodzi, Katowicach, Bydgoszczy oraz w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W ramach I recitalu dyplomowego wystąpił z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej we Wrocławiu, wykonując Koncert wiolonczelowy op.33 Camille Saint-Saensa.

Marcin Misiak jest laureatem II nagrody w I Ogólnopolskim Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej oraz II nagrody na Konkursie Małych Form Instrumentalnych w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Do sukcesów kameralnych należy zaliczyć zdobycie wyróżnienia I st. na IX Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Kameralnych, Jawor – 2007. Był uczestnikiem kursów mistrzowskich prowadzonych m.in. przez: prof. Lynn Harrella (USA), prof. Menahema Presslera (USA), prof. Stefana Popova (Bułgaria), prof. Kazimierza Michalika (Polska).

Na co dzień aktywnie współpracuje z wieloma orkiestrami w całej Polsce zarówno  jako solista i kameralista. Przykładem tej działalności są m. in. koncerty solowe z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Leopoldinum, Legnickiej Orkiestry Symfonicznej, Przemyskiej Orkiestry Kameralnej oraz recitale wiolonczelowe m. in. na Uniwersytecie Ostrawie, Bydgoszczy, Katowicach, Poznaniu, Łodzi, na Międzynarodowym Kursie Muzycznym im. Zenona Brzeskiego w Łańcucie, Festiwalu Muzyki Współczesnej Musica Moderna w Łodzi czy VIII Dolnośląski Festiwal Nauki we Wrocławiu (koncert inauguracyjny).

Obecnie na stałe współpracuje z Orkiestrą Kameralną Leopoldinum jako prowadzący grupy wiolonczel, realizując partie solowe i b.c. m. in.: w Cocerti Grossi A. Corellego, Czterech Porach Roku A. Vivadiego, Sonatach G. Rossiniego , Stabat Mater J. Haydna, Salve Regina G.F. Haendela. Jako muzyk orkiestry brał udział w koncertach w kraju i za granicą: Niemcy, Austria, Norwegia, Francja, Belgia, Czechy, jak również w nagraniach radiowych, telewizyjnych i płytowych.

W 2009 r. ukończył niestacjonarne studia III stopnia i otrzymał tytuł doktora sztuki. Obecnie jest zatrudniony jako wykładowca na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Kontakt: marcin.misiak@amkl.edu.pl

Certyfikat MusiQuE