dr Krzysztof Karpeta

dr Krzysztof Karpeta

Urodzony w Katowicach w rodzinie o muzycznych tradycjach. Jest absolwentem PSM I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu w klasie mgr Anny Hryniów-Kościów oraz prof. Stanisława Firleja. W 2011 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie prof. Stanisława Firleja. W latach 2009 - 2012 kształcił się również w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Mannheim pod okiem prof. Michaela Flaksmana oraz prof. Jeleny Očić. Duży wpływ na jego artystyczny rozwój miał również prof. Roberto Trainini.

Ogromną pasją Krzysztofa Karpety jest muzyka kameralna. Jest założycielem i członkiem zespołu Polish Cello Quartet - jedynego w Polsce kwartetu wiolonczelowego zajmującego się wykonywaniem utworów napisanych oryginalnie na ten skład. Zespół współpracuje z wybitnymi muzykami oraz kompozytorami z kraju i zagranicy. W 2008 roku wraz z polskim pianistą, Michałem Rotem, założył zespół Reger Duo. W 2018 roku ukazała płyta z utworami Victorii Yagling. Nagranie dokonane przez Reger Duo stanowi światową premierę tych kompozycji. Zarówno Polish Cello Quartet jak i Reger Duo w ostatnich latach bardzo prężnie działają na terenie kraju oraz za granicą, rozpowszechniając mało znane dzieła kameralne różnych kompozytorów.

Krzysztof Karpeta jest także koncertmistrzem grupy wiolonczel Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Jako solista występował z takimi orkiestrami jak: Capella Cracoviensis, Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum, Polska Filharmonia Bałtycka, Filharmonia Kaliska, Filharmonia Częstochowska, Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie, Filharmonia w Szczecinie, Filharmonia Łódzka, Filharmonia Dolnośląska, Universitaet Orchester Mannheim.

Jako kameralista współpracował m.in. z Bartłomiejem Niziołem, Giovannim Sollimą, Arto Norasem, Matsem Lidströmem, Kevinem Kennerem, José Gallardo, Vladimirem Mendelssohnem, Robertem Kowalskim, Leszkiem Możdżerem. W roli kameralisty występował w wielu znaczących salach koncertowych, takich jak: Filharmonia Narodowa w Warszawie, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, NOSPR w Katowicach, Concertgebouw w Amsterdamie.

Regularnie bierze udział w licznych festiwalach np.: „Wratislavia Cantans”, „Chopin i Jego Europa”, “MurciArt Festival Murcia”, „Jazztopad”, „Kammermusik Festival Schiermonnikoog”. Brał udział w nagraniach dla CD Accord, DUX, Musicon oraz Chandos.

Jako pedagog i kameralista regularnie zapraszany jest do prowadzenia licznych kursów mistrzowskich m.in. w Polsce, Hiszpanii, Holandii i Grecji.

Krzysztof Karpeta rozwija swój talent również na płaszczyźnie muzyki dawnej. Od 2007 roku zgłębia tajniki gry na violi da gamba oraz violone. Wspólnie z żoną tworzy duet gambowy Fernabucco, który w 2012 roku zdobył II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Dawnej w Żorach. Współpracując z takimi muzykami jak Mark Caudle, Petr Wagner, Brent Wissick, Rolf Lislevand, Marco Beasley występował na wielu festiwalach m.in.: „Settembre in Musica” we Włoszech, „Forum Musicum”, „Wratislavia Cantans”, „Międzynarodowy Festiwal Bachowski” w Świdnicy, “Międzynarodowy Festiwal Ludwiga van Beethovena” w Krakowie, „Chopin i Jego Europa” w Warszawie.  Na scenie jako gambista występuje ze znakomitymi zespołami muzyki dawnej jak Holland Baroque, Il Giardino Armonico, Arte dei Suonatori, Wrocław Baroque Ensemble, Orkiestra Historyczna {oh!}. Od 2018 roku artysta zajmuje się również wykonawstwem muzyki okresu  romantyzmu na oryginalnych instrumentach z epoki.

W 2019 roku dwie płyty z udziałem artysty otrzymały nagrodę Fryderyk, w kategoriach: Album Roku, Muzyka Dawna (Wrocław Baroque Ensemble) oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej (Kwartet Śląski/Polish Cello Quartet).

Od 2014 roku wspólnie z zespołem Polish Cello Quartet co roku organizuje Międzynarodową Akademię Wiolonczelową w Nysie. Akademia Wiolonczelowa skupia wokół siebie wybitnych profesorów z całego świata oraz liczne grono młodych kursantów-wiolonczelistów, aktywnie promując przy tym twórczość kameralną napisaną na zespoły wiolonczelowe.

W 2014 roku otrzymał wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki przyznawane przez Kapitułę Stypendium im. Jerzego Grotowskiego, działającą w ramach Wrocławskiego Programu Stypendialnego. Krzysztof Karpeta w 2017 roku uzyskał tytuł doktora sztuki. Artysta jest wykładowcą wrocławskiej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego, gdzie prowadzi klasę wiolonczeli oraz kameralistyki. W roku akademickim 2019/2020 współpracował również z Akademią Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, prowadząc zajęcia improwizacji dla wiolonczelistów.

Kontakt: krzysztof.karpeta@amkl.edu.pl

 

Certyfikat MusiQuE