dr Magdalena Ziarkowska-Kołacka

dr Magdalena Ziarkowska-Kołacka

Jest wykładowcą w klasie skrzypiec w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, zastępczynią koncertmistrza Orkiestry Narodowego Forum Muzyki Leopoldinum oraz skrzypaczką zespołu Huberman Piano Trio  jak i Huberman Duo. W latach 2016-2019 zajmowała funkcję koncertmistrza Filharmonii Częstochowskiej. Tam też miała zaszczyt grać na skrzypcach Riccardo Antoniazziego należących niegdyś do samego Hubermana.

Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w Zespole Szkół Muzycznych we Włocławku, po czym kontynuowała ją w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia w Łodzi pod kierunkiem prof. Tomasza Bartosiaka. W 2017 roku z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie skrzypiec prof. Jarosława Żołnierczyka.

Magdalena Ziarkowska-Kołacka jest laureatką I miejsca w kategorii solo oraz II miejsca w kategorii zespół  kameralny na Międzynarodowym Konkursie Musica insieme w Wenecji, II miejsca w Młodzieżowym Konkursie na skrzypce solo im. Tadeusza Wrońskiego w Tomaszowie Mazowieckim oraz wyróżnienia w X Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. J. Zarębskiego Łomiankach.

W latach 2011-2016 należała do orkiestry Młoda Polska Filharmonia prowadzonej przez Adama Klocka, z którą występowała w najważniejszych salach koncertowych kraju oraz wzięła udział w Festiwalu MISA w Szanghaju. W latach 2013-2016 była koncertmistrzem Młodzieżowej Orkiestry Regionu Łódzkiego Sinfonietta. Jako solistka i kameralistka brała udział w wielu festiwalach m.in.: Kolory Polski w Filharmonii Łódzkiej, Festiwalu Wiolinistycznym im. Bronisława Hubermana w Filharmonii Częstochowskiej, Letniej Akademii Muzyki w Lusławicach, Festiwalu Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki w Filharmonii Zielonogórskiej, Festiwalu Muzycznym Południa Wielkopolski w Kaliszu, Międzynarodowym Festiwalu Wszystkie Strony Świata w Puławach oraz  Festiwalu Witolda Lutosławskiego Łańcuch XII w Warszawie.

W lipcu 2018 roku odbyła prestiżowe tournee koncertowe w ramach programu Baltic Neopolis Virtuosi, wykonując wraz z koncertmistrzami i liderami czołowych orkiestr europejskich dwudziestowieczne kompozycje kameralne w Polsce i Estonii. Współpracuje również z pianistką Barbarą Karaśkiewicz, z którą intensywnie koncertuje na terenie Europy. Jako solistka występuje z polskimi orkiestrami symfonicznymi, współpracując z takimi dyrygentami jak: Adam Klocek, Rafał Jacek Delekta, Grzegorz Wierus, Czesław Grabowski. Jest także gościnnym wykładowcą  Akademii Orkiestrowej Narodowego Forum Muzyki.

Aktualnie zajmuje się promowaniem postaci Bronisława Hubermana, o którym napisała pracę doktorską pt. Bronisław Huberman - analiza estetyki gry wielkiego wirtuoza skrzypiec na podstawie nagrań, opracowań oraz transkrypcji jego autorstwa. W październiku 2020 roku w wydawnictwie Divine Art ukazała się natomiast płyta 20th Century Polish Music, na której znalazły się utwory Grażyny Bacewicz, Karola Szymanowskiego oraz Andrzeja Panufnika. Krążek ten zyskał uznanie wielu krytyków, zarówno w Polsce jak i za granicą.

Kontakt: magdalena.ziarkowska-kolacka@amkl.edu.pl

Certyfikat MusiQuE