mgr Piotr Alexewicz

mgr Piotr Alexewicz

Piotr Alexewicz jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich pianistów swojej generacji. Studia muzyczne rozpoczął w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu pod kierunkiem prof. Pawła Zawadzkiego, a następnie kontynuował je w Zürcher Hochschule der Künste w Zurychu w klasie prof. Konstantina Scherbakova. Pianista zdobył międzynarodowe uznanie jako półfinalista XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie został wyróżniony Nagrodą im. prof. Zbigniewa Drzewieckiego. Jest także dwukrotnym zwycięzcą 48. i 50. Ogólnopolskiego Konkursu Chopinowskiego organizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Na arenie międzynarodowej triumfował w III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Ville de Gagny w Paryżu, zdobywając Grand Prix, Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Musicdeco. Jest także laureatem II nagrody Jeunesses International Music Competition Dinu Lipatti w Bukareszcie. W 2024 roku zwyciężył w Konkursie Koncertów na Piano Texas Piano Academy, wykonując Koncert d-moll op. 15 Johannesa Brahmsa z towarzyszeniem Fort Worth Symphony Orchestra pod batutą Miguela Hartha-Bedoyi. W tym samym roku został jednym z trzech laureatów prestiżowego Konkursu Schenka w Szwajcarii, zdobywając także wszystkie nagrody specjalne, w tym Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Orkiestry.

Pianista ma na swoim koncie wiele nagrań, w tym debiutancki album wydany w 2019 roku przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, zawierający utwory Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina, Ferenca Liszta i Maurice’a Ravela. W ramach dalszej współpracy z Instytutem nagrał z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod batutą Howarda Shelley’a wszystkie utwory Fryderyka Chopina na fortepian i orkiestrę, które nie są koncertami, a także komplet 26 preludiów Chopina oraz Sonatę b-moll op. 35, której premiera planowana jest na 2025 rok.

Występował na wielu prestiżowych międzynarodowych festiwalach, takich jak „Chopin i jego Europa” w Warszawie, Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju, Festiwal Chopinowski w Nohant, Festival Chopin do Brasil, Piano Texas, Festiwal Artura Rubinsteina w Łodzi, Festiwal Chopinowski w Connecticut, Gdański Festiwal Muzyczny czy Recitale w Żelazowej Woli. Koncertował w prestiżowych salach koncertowych, takich jak Filharmonia Berlińska, Salle Cortot, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Aula Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Teatro Nacional w Brasílii, Sala São Paulo, Van Cliburn Concert Hall, Ed Landreth Auditorium w Fort Worth, Sapporo Concert Hall Kitara, ACROS Fukuoka Concert Hall, The Symphony Hall w Osace oraz Musashino Bunka Kaikan w Tokio.

Współpracował z wieloma wybitnymi dyrygentami, w tym z Markiem Pijarowskim, Andrzejem Boreyko, Arielem Zuckermannem, Benjaminem Shwartzem, Przemysławem Neumannem, Hansemjörgem Schellenbergerem, Marcem Kissoczym, Danielem Stabrawą, Thomasem Konczem, Runem Bergmannem, Adamem Banaszakiem, Nicolae Moldoveanu, Howardem Shelleyem, Rubenem Silvą, Jakubem Chrenowiczem, Nortonem Morozowiczem oraz Tatsuya Shimono.

W uznaniu za swoje osiągnięcia artystyczne został w 2021 roku stypendystą prestiżowej niemieckiej fundacji „Hans und Eugenia Jutting - Stiftung Stendal” oraz otrzymał pierwszą w historii nagrodę „Młody Promotor Polski” z rąk Pierwszej Damy RP Agaty Kornhauser-Dudy za szczególne zasługi w propagowaniu polskiej kultury. W grudniu tego samego roku został odznaczony Wrocławską Nagrodą Artystyczną.

Pianista prowadzi aktywną działalność koncertową na całym świecie, występując w Polsce, Szwajcarii, Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Rumunii, Danii, Wielkiej Brytanii, USA, Brazylii, Japonii i wielu innych krajach.

Kontakt: piotr.alexewicz@amkl.edu.pl

Certyfikat MusiQuE