Do podstawowych zadań Katedry Dyrygentury Symfonicznej i Operowej należy opracowanie, wdrożenie i czuwanie nad realizacją kompleksowego programu kształcenia na kierunku dyrygentura. W skład Katedry wchodzą wybitni dyrygenci i pedagodzy o uznanym autorytecie artystycznym, dbający o zaimplementowanie najatrakcyjniejszych, a zarazem najefektywniejszych form i metod kształcenia. Zajęcia prowadzone są nie tylko przy udziale współpracujących z Katedrą znakomitych akompaniatorów, lecz także specjalnie utworzonej w tym celu orkiestry fakultatywnej, z którą istnieje możliwość współpracy już od pierwszego roku studiów. W ramach praktyk orkiestrowych oferta dla studentów obejmuje także stały kontakt z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze oraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej im. Józefa Wiłkomirskiego w Wałbrzychu. Wieloletnia ścisła współpraca z tymi znakomitymi Zespołami, prowadzona pod opieką naszych Pedagogów stanowi dla studentów niezwykle cenną sposobność nabywania umiejętności prowadzenia prób, wypracowania indywidualnych interakcji z muzykami w procesie urzeczywistniania autorskich interpretacji artystycznych. Zwieńczeniem studiów dyrygenckich są koncerty dyplomowe z udziałem orkiestr działających w AMKL oraz orkiestr polskich Filharmonii. 

Katedra Dyrygentury Symfonicznej i Operowej jest inicjatorem wielu kursów, które prowadzone były m.in. przez takich mistrzów batuty jak Maestro Tadeusz Strugała, Maestro Gabriel Chmura czy Maestro Jerzy Maksymiuk. Działające aktywnie przy Katedrze Koło Artystyczno-Naukowe Dyrygentury organizuje regularne spotkania z dyrygentami goszczącymi we Wrocławiu oraz stymuluje wydarzenia z udziałem studentów naszego kierunku.

Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom studentów wszystkich polskich uczelni muzycznych, Katedra Dyrygentury Symfonicznej i Operowej podjęła się w 2013 roku realizacji pionierskiego, a obecnie odbywającego się cyklicznie co 3 lata, swojego sztandarowego przedsięwzięcia — Ogólnopolskiego Konkursu Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego. Jest to jedyny tego typu konkurs w Polsce adresowany do młodych adeptów sztuki dyrygenckiej, którego struktura programowa i organizacyjna oparta na najlepszych wzorcach profesjonalnych konkursów dyrygenckich, zyskała powszechne uznanie i akceptację.

Wszystkie działania i inicjatywy Katedry oraz jej Członków służą przekazywaniu studentom jak najszerszej wiedzy, umiejętności i kompetencji zawodowych społecznych tak, aby w przyszłości wraz z nimi móc cieszyć się ich dyrygenckimi sukcesami.

Certyfikat MusiQuE