Bartosz Bryła rozpoczął naukę gry na skrzypcach w szóstym roku życia pod kierunkiem prof. Adama Nowaka w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej we Wrocławiu, u którego to pedagoga uczył się aż do uzyskania dyplomu w Państwowym Liceum Muzycznym we Wrocławiu, w 1979 roku. Następnie rozpoczął studia w Staatliche Hochschule fur Musik we Freiburgu, w klasie prof. Wolfganga Marschnera, które kontynuował w Akademii Muzycznej w Poznaniu, w klasie prof. Jadwigi Kaliszewskiej, aż do uzyskania dyplomu z wyróżnieniem w 1983 roku. Brał udział w kursach interpretacji muzycznej w klasach Henryka Szerynga, Nathana Milsteina oraz sir Yehudi Menuhina.

Jest zwycięzcą Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Skrzypków w Lublinie (1978); laureatem VIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1981), Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. L. Spohra we Freiburgu (1982) oraz Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Colmar (1986).

Od 1986 roku jest członkiem zespołu „Chopin Trio”, z którym zdobył nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu W. A. Mozarta na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Colmar (Francja,1986). Od wielu lat prowadzi intensywną działalność koncertową, występując jako solista i kameralista w najlepszych salach całego świata. Koncertował w całej Europie oraz na Kubie, w Chinach, Japonii, USA, Kanadzie, Meksyku, jak również Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Libanie.  

Współpracuje z zespołem muzyki dawnej „Collegium Viridimontanum’’, z którym wykonał kilkadziesiąt koncertów grając na instrumentach historycznych. 

W swoim dorobku artystycznym posiada nagrania płytowe, dokonane dla różnych firm fonograficznych polskich i zagranicznych, m. in. Polskie Nagrania, Wifon, Poljazz-Classik, Emscherland  Classik (Niemcy), Selene – światowa premiera nagrania Sonaty Skrzypcowej Józefa Wieniawskiego z pianistą Andrzejem Tatarskim, EMG Victor (Japonia) – udział w nagraniach dzieł wszystkich Fryderyka Chopina. Dokonał wielu godzin nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia, m.in. pierwszego w historii  nagrania I Koncertu skrzypcowego fis-moll Karola Lipińskiego z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego.

Obok działalności koncertowej, prowadzi także działalność pedagogiczną. Jest profesorem klasy skrzypiec, w latach 2012 – 2020 był Kierownikiem Międzywydziałowej Katedry Kameralistyki, a obecnie jest kierownikiem Katedry Instrumentów Smyczkowych Harfy i Gitary w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Od 1998 roku prowadzi również klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Studia w jego klasie ukończyło ok. osiemdziesięciu skrzypków, wielu z nich zostało laureatami kilkudziesięciu prestiżowych konkursów skrzypcowych i kameralnych na całym świecie m in. jego studentka Agata Szymczewska otrzymała I nagrodę na XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2006 roku. Wielu z jego absolwentów piastuje funkcje koncertmistrzów w orkiestrach symfonicznych w Polsce i za granicą m.in. Filharmonii Zielonogórskiej, Filharmonii Poznańskiej, NFM we Wrocławiu czy The New York City Ballet. Prowadził mistrzowskie kursy wykonawcze oraz wykłady w różnych ośrodkach w Polsce i za granicą, m.in. na Uniwersytecie Guanajuato (Meksyk), Konserwatorium w Pekinie, Hunter College of The City University of New York, Peabody Institute of Music of the Johns Hopkins University Baltimore (USA), Escuela Superior de Música Reina Sofia w Madrycie, Staatliche Hochschule fur Musik w Wurzburgu (Niemcy), Mistrzowski Kurs Interpretacji Muzycznej w Zell an der Pram (Austria), Mistrzowski Kurs Skrzypcowy w Bilbao oraz San Sebastian (Hiszpania).

Jako przewodniczący oraz członek jury uczestniczył w pracach ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów skrzypcowych, kameralnych i lutniczych w Polsce oraz m.in. Austrii, Czechach, Słowacji, Włoszech, Niemczech, Chinach czy USA, a w roku 2011 pełnił funkcję vice - przewodniczącego Jury na XIV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Za swą długoletnią pracę otrzymał dwukrotnie nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, został odznaczony medalem Zasłużony Działacz Kultury, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem Brązowym i Srebrnym „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Medalem Złotym za Długoletnią Służbę. W latach 2007-2017 był prezesem Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. 

Strona nie istnieje
Na tej stronie nie ma jeszcze żadnych informacji lub żadne informacje nie spełniają wybranych przez Ciebie kryteriów. Spróbuj ponownie lub skorzystaj z menu, aby odnaleźć interesujące Cię informacje.
Certyfikat MusiQuE