prof. dr hab. Grażyna Bożek-Wota

prof. dr hab. Grażyna Bożek-Wota

Ukończyła OSM I i II st. im. Karola Lipińskiego w Lublinie, w klasie fortepianu prof. Tamary Bogdanowskiej. Studia pianistyczne podjęła w wówczas Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu w klasie Profesora Włodzimierza Obidowicza, które ukończyła w 1979 roku. Jest dwukrotną stypendystką Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie i laureatką Festiwalu Pianistycznego w Słupsku w „Estradzie Młodych”. Bezpośrednio po studiach, została zatrudniona w charakterze pianisty-kameralisty na Wydziale Wokalno-Aktorskim, a po roku również na Wydziale Instrumentalnym, współpracując z pedagogami klas fletu, wiolonczeli, skrzypiec, perkusji i altówki. W sferze dydaktyki prowadzi zajęcia z przedmiotów: zespół kameralny i nauka akompaniamentu. Pracując od 1979 roku w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w grudniu 2002 roku uzyskała tytuł profesora. Od 2005 roku jest kierownikiem Katedry Kameralistyki w macierzystej Uczelni. Funkcję tę piastowała do 2020 roku.

W ciągu swojego życia wykonała blisko 1000 koncertów w Polsce i w krajach Europy. Wielokrotnie prowadziła warsztaty, kursy muzyczne-kameralne w szkołach muzycznych I i II stopnia dla dzieci, młodzieży i nauczycieli oraz dla studentów w Akademiach Muzycznych (Poznań, Kraków). Uczestniczyła w pracach jury konkursów kameralnych. Jej studenci i uczniowie zdobyli  kilkanaście nagród w konkursach krajowych (Bytom, Rybnik, Toruń, Warszawa, Łódź, Jawor), jak i międzynarodowych (Włochy, Czechy, Ukraina). Dwójka Jej absolwentów kameralistyki fortepianowej, obecnie ze stopniem doktora: dr Marzena Szczepańska-Batler i dr Justyna Skoczek, prowadzi samodzielną działalność w charakterze pianisty-kameralisty w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Partnerowała jako pianistka wielu znamienitym muzykom, jak: Jadwiga Kotnowska, Urszula Janik, Jerzy Mrozik, Lidia Grzanka-Urbaniak, Stefan Kamasa, Zbigniew Czarnota, Michał Micker, Eugeniusz Sąsiadek, Piotr Łykowski, Henryka Januszewska, Barbara Werner, Ewa Czermak, Bogdan Makal i wielu innym. Występowała na kilku festiwalach o randze międzynarodowej jak: Wratislavia Cantans, Polskiej Muzyki Współczesnej, EUROSILESIA czy  Musica Polonica Nova. Jest promotorem kilku doktoratów, recenzentką doktoratów, postępowań habilitacyjnych i profesorskich. Ponadto, inicjatorką i organizatorką cyklu tematycznych koncertów „OBLICZA MUZYKI EUROPY”, organizowanych w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, 7 Sesji Artystyczno-Naukowych o zasięgu ogólnopolskim, zróżnicowanych tematycznie, a także integrującym wrocławskie środowisko muzyczne - cyklu koncertów nt. „Mikołajkowe Niespodzianki”, w którym to projekcie biorą udział szkoły muzyczne I i II stopnia we Wrocławiu. Z Jej inicjatywy od kilku lat funkcjonuje Akademicki Konkurs Zespołów Kameralnych dla Triów Fortepianowych i Kwartetów Smyczkowych. Ogromne zainteresowanie tym przedsięwzięciem wśród społeczności akademickiej, dało asumpt do nowego projektu - udziału w konkursie innych formacji, jak: tria instrumentalne oraz kwartety i kwintety instrumentalne.

Jej życie to pasmo różnych przedsięwzięć i wyzwań, ale przede wszystkim miłości do muzyki kameralnej, choć zdarzały się występy solowe i z orkiestrą Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (Maurice Ravel – Koncert fortepianowy G-dur, Ludvig van Beethoven – Koncert potrójny C-dur).

Za swoją działalność na polu artystycznym i pedagogicznym otrzymała: kilka dyplomów uznania, honorową odznakę za zasługi w szerzeniu i upowszechnianiu kultury w Polsce, dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególny wkład pracy w rozwój polskiego szkolnictwa artystycznego. W październiku 2018 roku przyznano Jej brązowy medal „GLORIA ARTIS”.

W latach 2016-2020 pełniła funkcję Prodziekana Wydziału Instrumentalnego w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Ponadto, pracuje jako członek w kilku uczelnianych komisjach, zasiadała w Senacie, jak i Radzie Dyscypliny Sztuki Muzyczne Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W roku 2019 upłynęło 40 lat pracy artystyczno-dydaktycznej prof. dr hab. Grażyny Bożek-Woty w macierzystej Uczelni. W uznaniu pracy pełnej zaangażowania, pasji, wysiłku i ofiarności, przyznano Jej odznakę zasłużonego pedagoga Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

E-mail: grazyna.bozek-wota@amkl.edu.pl

Certyfikat MusiQuE