prof. dr hab. Jarosław Pietrzak

prof. dr hab. Jarosław Pietrzak

Ukończył z wyróżnieniem Liceum Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi. Dalszą edukację muzyczną  kontynuował w klasie skrzypiec prof. Zenona Brzewskiego w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, którą ukończył w 1986 roku. Jest laureatem Festiwalu Młodych Skrzypków w Lublinie oraz Konkursu Muzyki Kameralnej im. Karola Szymanowskiego w Łodzi. Swoje umiejętności doskonalił na wielu kursach mistrzowskich, pod kierunkiem znakomitych pedagogów i wirtuozów skrzypiec - Jean'a Fournier, Ireny Dubiskiej, Wolfganga Marschnera, Olega Krysy, Renato de Barbieri oraz Zachara Brona.

Po ukończeniu studiów został członkiem Polish Chamber Orchestra oraz orkiestry Sinfonia Varsovia. Z zespołami tymi dokonał wielu nagrań płytowych i telewizyjnych,  koncertował  w większości krajów Europy,  Argentynie, Brazylii, Japonii i USA. Uczestniczył także w światowych tournée Menuhin Festival Orchestra, pod dyrekcją sir Yehudi Menuhina. Współpracował również z  L’Orchestre National de Chambre de Toulouse. Po rocznym pobycie we Francji został  koncertmistrzem oraz jednym z założycieli Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Wratislavia. Z zespołem tym dokonał wielu nagrań płytowych, był także inicjatorem powstania wrocławskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej Wieczory w Arsenale.

W kręgu artystycznych zainteresowań Jarosława Pietrzaka znajduje się również muzyka współczesna i barokowa. W swoim dorobku ma płytę  Polish Violin Duos (DUX, 2002 r.) nagraną wspólnie ze skrzypkiem Bartłomiejem Niziołem, na której znalazły się utwory współczesnych kompozytorów polskich. Płyta ta była nominowana do Fryderyka -  prestiżowej polskiej nagrody muzycznej. Dokonał także nagrań koncertów kompozytorów barokowych prowadząc  jako dyrygent i koncertmistrz Orkiestrę Kameralną Filharmonii Wrocławskiej, z trębaczem Igorem Cecocho jako solistą (DUX, 2010 r.).

Od 2010 roku Jarosław Pietrzak występuje w duecie z pianistką Julitą Przybylską-Nowak. Jednym z pierwszych koncertów duetu był występ w 2010 roku podczas uroczystości wręczenia medali Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata organizowanej przez Instytut Yad Vashem. W trakcie swojej działalności duet dokonał wielu nagrań, które są światowymi i polskimi premierami fonograficznymi. Pianistka Julita Przybylska - Nowak i skrzypek Jarosław Pietrzak wystąpili na wielu festiwalach muzycznych w Polsce. Należą do nich m.in. Dni Muzyki Feliksa Mendelssohna w Krakowie, Festiwal Simcha we Wrocławiu, Festiwal Warszawa Singera, Festiwal im. Feliksa Mendelssohna w Dusznikach – Zdroju, Festiwal Mazel Tov, Międzynarodowy Festiwal im. H. Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju, Festiwal Maj z Muzyką Dawną. Prezentowali muzykę żydowską w Jewish Community Center w Warszawie (2015), w Żydowskim Instytucie Historycznym, oraz podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Jarosław Pietrzak jest profesorem Akademii  Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, w której od 1994 r. prowadzi klasę skrzypiec, a w latach 2016 -2020 pełnił funkcję Kierownika Katedry Instrumentów Smyczkowych. Pod jego kierunkiem stopień doktora sztuki muzycznej uzyskał Christoph Polonek – koncertmistrz Orkiestry Berliner Philharmoniker oraz Tomasz Tomaszewski – prof. Universität der Künste w Berlinie. Za osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne Jarosław Pietrzak został odznaczony brązowym Krzyżem Zasługi (2012) oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi (2018).

www.artchamberduo.com

Kontakt: jaroslaw.pietrzak@amkl.edu.pl

Certyfikat MusiQuE