prof. dr Jadwiga Kotnowska

prof. dr Jadwiga Kotnowska

Wybitna polska flecistka, jest pierwszą polską laureatką ośmiu międzynarodowych konkursów fletowych, m.in.: im. Królowej Zofii w Madrycie, im. Marii Canals w Barcelonie, im. G. B. Viottiego w Vercelli, im. V. Bucchiego w Rzymie i w Bordeaux. Wygrała również konkurs na stanowisko 1 flecisty solo w Royal Flanders Philharmonic Orchestra w Belgii. Absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie prof. E. Dastych Szwarc, swoje umiejętności doskonaliła u takich mistrzów jak A. Nicolet w Szwajcarii oraz J. P. Rampal i A. Marion we Francji.

Jako solistka występowała w salach koncertowych, na całym świecie, m.in. Filharmonia Berlińska, Schauspielhous Berlin, Lincoln Center w Nowym Jorku, Grieg Hall w Bergen Tivoli Hall w Kopenhadze, Palau de Musica w Barcelonie, Teatro Real w Madrycie, South Bank Centre/Purcell Room w Londynie, De Doelen w Rotterdamie, Salle Moliere w Lyonie, Wielka Sala Koncertowa Moskiewskiego Konserwatorium, KLCC w Kuala Lumpur (Malezja) oraz na festiwalach m.in.: Kuhmo Chamber Music Festival (Finlandia), Bergen International Festival – Grieg Hall (Norwegia). W Polsce koncertowała ze wszystkimi wiodącymi orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi, m.in. wielokrotnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Sinfonia Varsovia, NOSPR, Aukso i Amadeus oraz na festiwalach muzyki współczesnej: Warszawska Jesień, Festiwal Prawykonań w Katowicach, Musica Electronica Nova we Wrocławiu, Festiwal K. Pendereckiego w Krakowie, a także inaugurowała Festiwal Mozartowski w Warszawie.

Artystka stała się inspiracją do skomponowania specjalnie dla niej dedykowanych koncertów fletowych przez takich kompozytorów jak: M. Górecki, H. Kulenty, M. Ptaszyńska, J. Maksymiuk, D. Przybylski, M. Małecki, K. Dębski, A. Jagodziński, W. Pawlik, P. Wróbel, R. Kurdybacha, K. Knittel. Ma na swym koncie liczne światowe oraz polskie prawykonania m.in. jest pierwszą polską wykonawczynią koncertów H. M. Góreckiego oraz K. Pendereckiego pod dyrekcją kompozytora.

Dokonała licznych nagrań dla radia w Hiszpanii, Francji, Szwajcarii, Holandii, USA oraz płyty dla wytwórni: Polskie Nagrania, MDG, Quantum (Paryż), Scotstown Music (Edynburg), Tonpress (płyta Antonio Vivaldi – Cztery pory roku była nominowana do Nagrody Fryderyk). W swoich projektach łączących muzykę klasyczną z jazzem współpracuje z wybitnymi muzykami takimi jak A. Jagodziński, K. Herdzin, K. Stankiewicz, J. M. Alban Juarez, M. Richmond.

Artystka jest profesorem, prowadzącym klasę fletu w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy i w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz kursy mistrzowskie m.in.: w USA, Malezji, Finlandii, Francji, Włoszech, Hiszpanii oraz w Royal College of Music w Londynie.

Kontakt: jadwiga.kotnowska@amkl.edu.pl

Certyfikat MusiQuE