40. Edycja Kursu Interpretacji w zakresie gry na instrumentach dętych w ramach Dni Muzyki Instrumentalnej w Dusznikach-Zdroju.

To dobry moment, żeby przybliżyć Państwu trochę historii.

Kurs w Dusznikach to najstarsze warsztaty metodyczne w Polsce promujące na szeroką skalę instrumenty dęte.

Inicjatywę organizacji kursu powziął w 1979 roku zarząd Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków we Wrocławiu. Z przyczyn obiektywnych pierwsza edycja wydarzenia odbyła się dopiero w 1981 roku. Warsztaty były wówczas jedyną tego typu imprezą w Polsce i już od premierowej edycji wzbudzały wyjątkowe zainteresowanie młodzieży.

Od początku swojego istnienia kurs związany jest z wrocławskim środowiskiem muzycznym, w tym z Katedrą Instrumentów Dętych, Perkusji i Akordeonu Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, a jego organizatorzy stawiają sobie za cel tworzenie optymalnych możliwości rozwoju utalentowanej artystycznie młodzieży oraz integrowanie polskiego środowiska muzycznego.

W historii kursu istotną rolę odegrali jego goście, wybitni polscy i zagraniczni artyści oraz pedagodzy, którzy swoją wiedzą i artystycznymi osobowościami jak magnes przyciągali do Dusznik-Zdroju uzdolnionych młodych muzyków z całej Polski. Pomysłodawcami kursu byli prof. Jerzy Mrozik, prof. Wilhelm Krzystek oraz prof. Eugeniusz Sąsiadek. W latach 1981–2007 funkcję kierownika artystycznego pełnił prof. Jerzy Mrozik, a funkcję kierownika organizacyjnego prof. Wilhelm Krzystek. Od 2008 roku organizację Kursów Interpretacji w Dusznikach-Zdroju zarząd wrocławskiego oddziału SPAM powierzył prof. Czesławowi Klonowskiemu, który kreował kolejne odsłony kursu do 2019 roku. Od 2020 roku kierownikiem artystycznym przedsięwzięcia jest dr Adam Wolny, a strona organizacyjna wydarzenia spoczywa w rękach dr. Pawła Maliczowskiego.

W ramach kursu odbywają się zajęcia zarówno indywidualne, jak i grupowe, a także interesujące wykłady, inspirujące konsultacje oraz codzienne koncerty w Dworku Chopina, w sposób szczególny motywujące uczestników do intensywnego doskonalenia swoich umiejętności technicznych i interpretacyjnych.

Wykładowcami kursu są znakomici instrumentaliści, członkowie najważniejszych orkiestr w kraju, będący zarazem doświadczonymi pedagogami polskich akademii muzycznych. Kontakt z wybitnymi mentorami pozwala uczestnikom poszerzyć swoje postrzeganie problematyki wykonawczej. Liczne koncerty odbywające się w ramach kursu w Dworku Chopina mają za zadanie umożliwić uczestnikom konfrontację ich własnej gry z umiejętnościami rówieśników z innych regionów kraju, a nade wszystko wymianę poglądów na temat interpretacji dzieła muzycznego.

W tym roku przypada piękny jubileusz Kursu Interpretacji w Dusznikach-Zdroju – czterdziesta edycja. Mamy nadzieję, że to istotne w skali ogólnopolskiej i organizowane na wysokim poziomie merytorycznym wydarzenie nadal będzie się cieszyć dużym zainteresowaniem młodych wykonawców i wspomagać ich rozwój artystyczny.

Certyfikat MusiQuE