American Music for Trumpet and Piano
Wkrótce swoją premierę będzie miała płyta dra Aleksandra Kobusa nagrana z towarzyszeniem pianistki dr Moniki Hanus-Kobus oraz puzonisty mgra Eloya Paniza Padróna. American Music for Trumpet and Piano zawiera utwory kompozytorów północnoamerykańskich powstałe między rokiem 1953 a 2011. Premiera albumu będzie miała miejsce 20.12.2024. Wydawcami płyty są Narodowe Forum Muzyki oraz CD Accord.
W Stanach Zjednoczonych trąbka to jest moc. Prowadzi jazzowe parady i żegna poległych żołnierzy, gra w muzyce marszowej, zespołach mariachi i na kampusach uniwersyteckich. Koncerty na trąbkę i orkiestrę pisali i John Williams, i Duke Ellington; ważną rolę odgrywa także w The Unanswered Question Charlesa Ivesa czy Quiet City Aarona Coplanda. Ten kojarzony z wieloma tradycjami instrument ma w Nowym Świecie znacznie wyższy status niż w Polsce czy innych krajach Starego Kontynentu. Stąd właśnie taki wybór repertuaru na płytę i ograniczenie się tylko do kompozytorów ze Stanów Zjednoczonych. (…)
Wybór tylko kompozytorów północnoamerykańskich zapewnia albumowi wysoką spójność, ukazując różne oblicza neoklasycyzmu i tonalności w muzyce współczesnej. Od wzmiankowanego już klasyka Stevensa, przez przedstawicieli średniego pokolenia – Josepha Turrina, Bruce’a Broughtona czy Vizzuttiego i Ewazena – po najmłodszego w tym gronie Kevina McKee. Wszyscy mają swój wkład w utrzymanie ciągłości północnoamerykańskiego repertuaru, który od dawna stanowi ważny punkt odniesienia dla polskiego trębacza i jego żony. (…).
Jan Topolski, fragment eseju zamieszczonego w booklecie dołączonym do płyty
Więcej informacji na temat płyty znajduje się na stronie Narodowego Forum Muzyki
19 grudnia 2024 o godzinie 19:00 w Narodowym Forum Muzyki odbędzie się koncert promujący płytę American Music for Trumpet and Piano.
Wykonawcy:
dr Aleksander Kobus – trąbka
mgr Eloy Panizo Padrón – puzon
dr Monika Hanus-Kobus – fortepian
W programie:
E. Ewazen Sonata na trąbkę i fortepian; Sonata na puzon i fortepian
K. McKee Centennial Horizon na trąbkę i fortepian
J. Turrin Fandango na trąbkę, puzon i fortepian
E. Ewazen Pastorale na trąbkę, puzon i fortepian
Więcej informacji na temat koncertu znajduje się na stronie Narodowego Forum Muzyki
dr Aleksander Kobus
Jeden z najbardziej utytułowanych i wyróżniających się na polskiej i międzynarodowej scenie muzycznej trębaczy. Zwycięzca organizowanego przez International Trumpet Guild Międzynarodowego Konkursu Ellswortha Smitha zachwyca doskonałą techniką i pięknym brzmieniem publiczność sal koncertowych Europy, Ameryki i Azji zarówno jako solista, jak i kameralista czy muzyk orkiestrowy. Jako pierwszy Polak grający na instrumencie dętym odniósł sukces zdobywając nagrodę na prestiżowym 67. Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium, co potwierdza jego mocną pozycję wśród czołowych polskich muzyków. Jest artystą firmy Bach.
Studia podjął we wrocławskiej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego w klasie trąbki prof. Igora Cecochy. Ukończył je z wyróżnieniem, a w 2019 roku uzyskał w tej uczelni tytuł doktora sztuki i został wykładowcą wrocławskiej Akademii. Następnię uczył się na berlińskim Univerität der Künste w klasie Gábora Tarköviego. Podczas nauki otrzymywał wielokrotnie prestiżowe stypendia, m.in. Yamaha Music Foundation for Europe, Lower Silesia Capital Club, stypendium „Młoda Polska” Narodowego Centrum Kultury dla najwybitniejszych polskich artystów młodego pokolenia czy stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Aleksander Kobus występował jako solista z takimi orkiestrami jak NFM Filharmonia Wrocławska, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Münchener Kammerorchester, Dublin Sinfonia Orchestra czy Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa. Z ostatnim z tych zespołów nagrał Koncert na trąbkę i orkiestrę Krzysztofa Pendereckiego pod batutą samego kompozytora – nagranie to było nominowane do prestiżowej polskiej Nagrody Muzycznej „Fryderyk”. Aleksander Kobus nagrywał również dla takich wytwórni jak Deutsche Grammophon czy DUX. Obecnie artysta jest pierwszym trębaczem w orkiestrze symfonicznej NFM Filharmonia Wrocławska.
dr Monika Hanus-Kobus
W 2015 roku ukończyła studia magisterskie w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego w klasie fortepianu prof. Grzegorza Kurzyńskiego, a w roku 2019 studia doktoranckie w klasie kameralistyki prof. Heleny FurmanowiczKurzyńskiej. Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich, jak i międzynarodowych. W ostatnich latach jako kameralistka zdobyła nagrody m.in.: II miejsce w Akademickim Konkursie Zespołów Kameralnych (Wrocław, 2017r.), II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym "Grand Prize Virtuoso” (Londyn, 2017r.).
Jako pianista-kameralista została również doceniona na różnych konkursach: nagrody dla najlepszego pianisty na XII Konkursie Młodych Wiolonczelistów (Wrocław, 2017r.), X Międzynarodowym Konkursie Muzyczny im. Michała Spisaka (Dąbrowa Górnicza, 2017r.) i wielu innych. Obecnie prowadzi zajęcia w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz na Uniwersytecie Zielonogórskim
mgr Eloy Panizo Padrón
Jest absolwentem Conservatorio Superior de Música de Santa Cruz de Tenerife (Hiszpania) w klasie profesora José Antonio Cubasa i Deanna Dee Deckera oraz tamtejszej Academia de Estudios Orquestales de Orquesta Sinfónica de Tenerife, gdzie studiował pod kierunkiem Matthew Breeze’a i Yosefa Itskovicha. Tytuł licencjata uzyskał w Codarts Hogeschool voor de Kunsten w Rotterdamie (Holandia) w klasie Jörgena van Rijena, Pierre’a Voldersa i George’a Wiegela. Następnie kontynuował studia w Colburn School Conservatory of Music w Los Angeles (Stany Zjednoczone) pod kierunkiem Marka Lawrence’a. Brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. w Festival de Música de Canarias (Hiszpania), oraz Music Academy of the West w Kaliforni (Stany Zjednoczone). Artysta koncertował z licznymi orkiestrami, m.in. z Orquesta Sinfónica de Tenerfie, Orquesta Filarmónica de Gran Canaria (Hiszpania) i innymi.
Był związany z Vancouver Symphony Orchestra w Kanadzie oraz holenderską Holland Symfonia. Obecnie jest wykładowcą w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz w Akademii Orkiestrowej Narodowego Forum Muzyki.