Manifest Akademickiego Wrocławia
15 listopada 2024 Rektorzy Wrocławskich Uczelni podpisali Manifest Akademickiego Wrocławia. Zachęcamy do zapoznania się z treścią Manifestu, którego tekst pokrótce podsumowujemy poniżej. Zapraszamy także do obejrzenia zdjęć dokumentujących to wydarzenie. Pełny tekst Manifestu Akademickiego Wrocławia zamieszczamy w formie pliku do pobrania.
Manifest Akademickiego Wrocławia
Wrocław, miasto o tysiącletniej historii, dzięki założeniu Akademii Leopoldyńskiej w 1702 roku, stał się kluczowym ośrodkiem nauki, kultury i gospodarki w Europie, przyciągając wybitne umysły, w tym 14 laureatów Nagrody Nobla. Współczesne wrocławskie uczelnie, spadkobiercy tradycji Lwowa i Breslau, są nowoczesnymi centrami badań i edukacji, promującymi wartości europejskie, takie jak wolność i inkluzywność.
Jedenaście publicznych uczelni, instytuty Polskiej Akademii Nauk, Academia Europaea oraz ponad 100 tysięcy studentów i doktorantów współtworzy intelektualny charakter Wrocławia, rozwijając naukę, sztukę i innowacje technologiczne. Miasto to znane jest z wielkich postaci nauki i kultury, takich jak Stanisław Kulczyński, Ludwik Hirszfeld czy Olga Tokarczuk, a także z wkładu w historię polskiej wolności i solidarności.
Rektorzy wrocławskich uczelni deklarują wspólne działania na rzecz umacniania pozycji miasta jako europejskiego centrum intelektu i kultury, wspierania talentów, rozwiązywania globalnych wyzwań oraz promowania wartości takich jak wolność, równość i sprawiedliwość. Zobowiązują się także do obrony niezależności nauki i sztuki przed naciskami politycznymi, ideologicznymi i ekonomicznymi.
Wzywają do współpracy władze miasta i regionu, oferując swoje wsparcie w codziennych działaniach i sytuacjach kryzysowych, aby Wrocław stawał się miejscem jeszcze bardziej otwartym i przyjaznym dla twórczych inicjatyw.
Manifest Akademickiego Wrocławia
fot. Tomasz Walów