mgr Dorota Miśkiewicz

mgr Dorota Miśkiewicz

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec, bardzo szybko zrozumiała, że jedyny instrument, jakiego potrzebuje, to jej własne struny głosowe…

Córka słynnego saksofonisty jazzowego, Henryka Miśkiewicza, rozpoczęła swoją karierę w zespole Włodzimierza Nahornego, z którym nagrała cykl albumów poświęconych polskim kompozytorom: Karolowi Szymanowskiemu, Fryderykowi Chopinowi, Mieczysławowi Karłowiczowi. Ich współpraca trwa od 1995 roku.

Od 2018 roku nieprzerwanie wygrywa ankietę Jazz Top pisma Jazz Forum w kategorii Wokalistka. Umiejętności i wszechstronność wokalistki sprawiły, że zapraszana była do współpracy przez wiele wybitnych osobowości, takie jak: diva z Capo Verde – Cesaria Evora, Stefano Bollani i Nigel Kennedy, a także Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Wojciech Młynarski, Tomasz Stańko, Grzegorz Turnau, z którym nagrywa i koncertuje regularnie od 2005 roku oraz wielu innych. Można ją było również usłyszeć w duecie z Jerzym Wasowskim. Jest autorką i kompozytorką wielu piosenek, które wykonuje. 

Występowała na licznych festiwalach – kilkakrotnie na Festiwalu w Opolu czy Jazz Jamboree, także na Old Jazz Meeting „Złota Tarka”, Ingolstaedter Jazz Tage, Jazz Rally w Dusseldorfie, Edynburg Jazz & Blues Festiwal, Wielkanocnym Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena, Festiwalu Sacrum-Profanum.

Znalazła również czas, by regularnie nagrywać solowe albumy: „Dorota Goes to Heaven – Zatrzymaj się” w 2002 roku (nominacja do Fryderyka w kategorii jazz), „Pod rzęsami” w 2005 roku, „Caminho” w 2008 („Złota Płyta” w kategorii pop oraz dwie nominacje do Fryderyka), „ALE” w 2012 roku, „Lutosławski, Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci” nagrany wraz z zespołem Kwadrofonik w 2013 roku („Złota płyta” i nominacja do „Fryderyka” w kategorii muzyka poważna), a w 2016 roku ukazała się składanka „Best of” oraz „PIANO.PL” będąca zapisem wyjątkowego koncertu, na który Dorota zaprosiła kilkunastu najlepszych pianistów polskich m.in. Leszka Możdżera, Marcina Wasilewskiego czy Andrzeja Jagodzińskiego. To pierwsza w jej dyskografii płyta live i pierwsza produkcja DVD. Ostatni jej album „Nasza Miłość”(2021) powstał we współpracy z ojcem, słynnym saksofonistą Henrykiem Miśkiewiczem. Jest to poniekąd płyta rodzinna, również ze względu na obecność brata, Michała Miśkiewicza (znanego perkusisty), niewątpliwie najbardziej jazzowa z jej płyt.

Eksperymentowała z muzyką afrykańską (za sprawą duetu z Cesarią Evorą), z muzyką bałkańską (dzięki nagraniu piosenki „Jovano Jovanke”, czyli „Anna Joanna”), a także zahaczała o muzykę freejazzową i poważną w projektach Włodzimierza Nahornego poświęconym polskim kompozytorom. Jej krążek nagrany z zespołem Kwadrofonik („Lutosławski, Tuwim….”) może zaciekawić zarówno dzieci, jak i rodziców. Muzyka ta grana jest na dwóch fortepianach i kilkudziesięciu instrumentach takich, jak: marimba, cymbały, ksylofon, cajon, udu, kalimba, gongi. Nie stroni od popu (płyta „Pod rzęsami”), funku („Zatrzymaj się”), inspiruje się muzyką brazylijską („Caminho” z udziałem perkusisty z San Paulo, a także „Ale”), lubi śpiewać stare polskie piosenki (płyta „PIANO.PL” czy duet  „Lubię być szczęśliwa” z Jerzym Wasowskim) oraz kocha jazz (płyta „Nasza Miłość” nagrana z wybitnymi jazzmanami Piotrem Orzechowskim „Pianohooliganem”, Sławomirem Kurkiewiczem oraz Michałem i Henrykiem Miśkiewiczem).

Jako ambasadorka wspiera kampanię społeczną Legalna Kultura.

Kontakt: dorota.miskiewicz@amkl.edu.pl

 

fot. Iza Grzybowska

Certyfikat MusiQuE