Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu partnerem Ponaduczelnianego Przeglądu Performansu (PPP)

Z przyjemnością informujemy, że Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu została zaproszona do udziału w nowym, interdyscyplinarnym przedsięwzięciu artystycznym – Ponaduczelnianym Przeglądzie Performansu (PPP), organizowanym przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego oraz wrocławską filię Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego. Partnerem projektu jest także Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta.

PPP to wydarzenie skierowane do studentek i studentów uczelni artystycznych we Wrocławiu oraz ich kadry dydaktycznej. Jego celem jest prezentacja i promocja twórczości z zakresu szeroko rozumianej sztuki performansu, w tym także sztuki akcji, instalacji, audio-artu oraz praktyk meta-teatralnych. Przegląd stanowi platformę wymiany doświadczeń oraz pogłębionej refleksji nad istotą działań performatywnych.

Ideą projektu jest tworzenie przestrzeni sprzyjającej współpracy między środowiskami artystycznymi reprezentującymi różne dziedziny sztuki. Organizatorzy kładą szczególny nacisk na interdyscyplinarność, dialog międzypokoleniowy oraz rozwijanie krytycznego myślenia o sztuce współczesnej. PPP ma być nie tylko okazją do prezentacji działań artystycznych, ale także do dyskusji, spotkań z uznanymi twórcami oraz rozwijania praktyk opartych na obecności, działaniu i zaangażowaniu.

Kuratorską opiekę nad projektem sprawuje aktorka i pedagożka Monika Wachowicz, związana z Teatrem A Part, Instytutem Grotowskiego oraz Akademią Sztuk Teatralnych.

Pierwsza edycja Przeglądu odbędzie się w dniach 5–7 grudnia 2025 roku we Wrocławiu – w przestrzeniach Instytutu im. Jerzego Grotowskiego oraz Akademii Sztuk Teatralnych. W programie przewidziano około 30 prezentacji performatywnych, pokazy mistrzowskie oraz spotkania z twórcami. Przegląd zakończy się przyznaniem nagrody publiczności dla jednej z prezentacji.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak warunkiem uczestnictwa jest obecność na wszystkich wydarzeniach w ramach PPP.

Termin nadsyłania zgłoszeń: 31 października 2025 (do godz. 23:59).
Zgłoszenie powinno zawierać:

  • wideo z opisem pomysłu performansu (czas trwania: 3–4 minuty),
  • wstępny rider techniczny,
  • wypełnioną kartę zgłoszenia (dostępną na stronie projektu),
  • potwierdzenie zapoznania się z regulaminem udziału.

Zgłoszenia należy przesyłać wyłącznie w formie elektronicznej jako aktywny link (np. do folderu w chmurze Google) na adres e-mail: monika@wachowicz.studio.

Szczegóły dostępne są na stronie projektu:

Certyfikat MusiQuE