27 stycznia zabrzmiał „Głos Śląska”. Na odrestaurowanym instrumencie bazyliki pw. św. Elżbiety jako pierwszy zagrał prof. Lorenzo Ghielmi – organista tytularny bazyliki San Simpliciano w Mediolanie. W programie koncertu inauguracyjnego usłyszeliśmy m.in. Te Deum prof. Wojciecha Widłaka, które włoski artysta wykonał wraz z Chórem NFM. Kompozycja jest dedykowana wyjątkowemu instrumentowi, który na powrót do dawnej świetności czekał 46 lat.

Budowę instrumentu w polowie XVIII wieku rozpoczął Michael Engler, a dalsze prace przejeli jego syn Gottlieb Benjamin i zięć Gottlieb Ziegler. Do XX wieku instrument znacznie rozbudowano – zyskał ponad 40 nowych głosów. Do czasu pożaru bazyliki pw. św. Elżbiety w 1976 roku, organy były najznakomitszym instrumentem Dolnego Śląska i jednym z najciekawszych na świecie. Wyróżniają się nie tylko pod względem technicznym, ale również artystycznym. Bogato zdobiony instrument jest jednym z najdoskonalszych przykładów europejskiej sztuki okresu baroku. Prace nad przywróceniem dziełu Englera dawnej świetności trwały 2 lata – zaangażowano w nie ponad 200 artystów i rzemieślników. Pełnomocnikiem konsorcjum odpowiedzialnego za odbudowę instrumentu na zlecenie Miasta Wrocław był organmistrz Andrzej Lech Kriese. Koszt projektu szacuje się na ponad 20 mln złotych i jest to obecnie największe na świecie przedsięwzięcie tego typu, spośród zrealizowanych po zakończeniu II wojny światowej. 

Organy zostały oddane do użytku podczas oficjalnej uroczystości w przeddzień koncertu inauguracyjnego, 27 stycznia. Dzień później prof. Lorenzo Ghielmi wystąpi również w koncercie dla Wrocławian. W trakcie koncertu widzowie będą świadkami występu artysty Oskara Podolskiego, który pomaluje kopię zdobiącej organy figury Aarona w ramach ogólnopolskiego projektu, którego efekty zostaną zaprezentowane na wystawie w Concordia Design Wrocław (30 stycznia - 2 lutego).

fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl

fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl

 

Certyfikat MusiQuE