3. edycja Konferencji Science&Business MeetUp
Uczestnicy kwietniowej 3. edycji Konferencji Science&Business MeetUp, która odbywa się we Wrocławskim Parku Technologicznym mają możliwość zobaczyć i posłuchać w jaki sposób cyfryzacja wpływa na sztukę.
Odrobinę przewrotnie - uczestników konferencji przywitała natura, ale tym razem cyfrowa.
Informacje o prezentowanym utworze:
Ptaszstarnia autorstwa Olgierda Żemojtela to utwór o półotwartej formie improwizowanej, złożonej z kilku instrumentalnych warstw brzmieniowych oraz improwizowanej partii dizi - poprzecznego bambusowego fletu chińskiego przetwarzanego w konwencji Live. Utwór rozszerzony jest o warstwę video zespoloną z kluczowymi elementami dzieła przy pomocy narzędzi obsługujących protokoły Open Sound Control.
Autorem warstwy wizualnej jest Michał Bednarski, absolwent studiów magisterskich na kierunku Sztuka Mediów na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.
Półotwarta forma improwizowana zakłada jedynie ogólny zarys formalny dzieła. Kolejność poszczególnych zdarzeń w czasie, jak i sam czas trwania utworu, jest wynikiem inwencji twórczej kompozytora i zależny jest od nastroju, który zostanie przez niego osiągnięty. Materiał dźwiękowy wykorzystany w utworze, chociaż brzmi zupełnie inaczej, pochodzi w stu procentach od nagrań instrumentów akustycznych znajdujących się w pracowni “Małe Instrumenty Pawła Romańczuka" przy Galerii Toy Piano.
Zostały one przetworzone już na etapie sound designu, a dalsze jego przetworzenia dzieją się na żywo.
Dźwięki zostają następnie spacjalizowane w przestrzeni wielokanałowej w zautomatyzowany sposób (tj. projekcja audio zachodzi nie w stereo, a w kilku dookólnych kanałach) tworząc wrażenie przestrzenności, otoczenia słuchacza dźwiękiem.
Utwór rozszerzony został również o prosty interfejs bazujący na sieci lokalnej, pozwalający użytkownikowi stać się częściowym wykonawcą dzieła i zdalnie kontrolować ruch jednego z głosów (fletu) w przestrzeni wielokanałowej przy pomocy ekranu dotykowego.
Instrukcja dla uczestników Konferencji:
Dla osiągnięcia najlepszego efektu estetycznego kompozytor zaleca, aby powoli przesuwać kursor ruchem okrężnym, podczas gdy wybrzmiewa on w echo niosącym się po sali. Jeżeli uczestnik chce jedynie skupić uwagę na brzmieniu, sugerujemy, by wygodnie usiadł, zamknął oczy i spokojnie oddychał.
O autorach:
Olgierd Żemojtel kompozytor, producent, sound designer, magister wiolonczeli i student studiów magisterskich klasy kompozycji prof. dr hab. Cezarego Duchnowskiego. Wielokrotny stypendysta Prezydenta Miasta Wrocławia i beneficjent Stypendium Rektora Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu dla najzdolniejszych studentów, ponadto Wrocławianin z rodziny o silnych tradycjach artystycznych.
W 2021 roku ukończył studia licencjackie w klasie kompozycji dr Katarzyny Dziewiątkowskiej oraz studia magisterskie w klasie wiolonczeli prof. dr hab. Urszuli Marciniec-Mazur uzyskując wyróżnienie na obydwu kierunkach. Jego twórczość kompozytorska prezentowana jest na różnych festiwalach, konferencjach i koncertach z dziedziny muzyki, teatru i sztuk wizualnych m.in. „Mikstury Kultury” we Wrocławiu (2019), "Przeglądzie Piosenki Aktorskiej" we Wrocławiu (2019), "9-tym Forum Młodej Reżyserii" w Krakowie (2019), „Sacrum Profanum” w Krakowie (2020), "Non sola scripta" we Wrocławiu (2021), „Musica Electronica Nova” we Wrocławiu (2021, 2023), „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu (2022), "Sfera" w Krakowie (2023), "WRO Art Media Biennale" (2023).
W swojej twórczości kompozytorskiej wykorzystuje elementy z pogranicza syntezy sztuk, łączy muzykę rozrywkową i poważną muzykę elektro-akustyczną z elementami wizualnymi, wykorzystuje zautomatyzowane lub predefiniowane techniki przestrzennej dystrybucji dźwięku. Eksperymentuje również z wykorzystaniem technik multi-sensorycznymi oraz algorytmów sztucznej inteligencji / machine learningu w procesach twórczych sztuki nowomedialnej.
Od 2023 roku pełni funkcję przewodniczącego Koła Artystyczno-Naukowego Nowych Mediów przy wrocławskiej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego udzielając się w realizacji międzynarodowych projektów artystyczno-naukowych oraz artystyczno-badawczych, np.: projekt Networked Music Performance dofinansowany z Wrocławskiego Instytutu Kultury oraz programu Erasmus+ badający technologię transmisji danych o niskiej latencji na duże odległości w ramach współpracy z Politecnico di Torino i Politechniką Wrocławską, projekt Poetica Electronica łączący środowiska wrocławskich poetów, kompozytorów i wokalistów w ramach Festwialu Silesius i współpracy z Wrocławskim Domem Literatury.
Jako aktywny wiolonczelista, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki współczesnej, kilkukrotnie brał udział w warsztatach European Workshops for Contemporary Music, dokonując prawykonań utworów najnowszych na festiwalu muzyki współczesnej „Warszawska Jesień”. Ponadto w roli wykonawcy wielokrotnie brał udział w projektach artystycznych z różnych gatunków muzycznych m.in. trzech edycjach Game Music Festiwal współpracując z SoundFactory Orchestra, Europa Chor Akademie, grając gościnnie w składzie Symphoniker Hamburg oraz koncertując z fundacją ProMusica w najważniejszych salach muzycznych Europy i Azji.
Dane kontaktowe:
e-mail: olgierd665@gmail.com nr tel.: +48 510 875 948
Michał Bednarski
dokumentalista, operator i reżyser filmowy, pasjonat fotografii, animacji i sztuki 3D, absolwent wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta na kierunku Sztuka Mediów.
W swoich pracach łączy techniki analogowe z cyfrowymi, eksperymentując, szuka idealnego środka wyrazu dla samego siebie. Swoją twórczością opisuje świat, tak jak go widzi, przy pomocy obrazu ruchomego jak i statycznego.
Na swoim koncie ma szereg projektów zwieńczonych prezentacjami na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach, między innymi podczas kroniki Festiwalu Filmowego w Gdyni, w ramach Musica Polonica Nova, WRO Art Media Biennale, czy podczas festiwalu Kino Mural.
Jego twórczość cechuje się czytelnością o bogatym ładunku estetycznym, czym zawsze zdobywa sobie liczne uznanie wśród odbiorców.
Dane kontaktowe:
e-mail: michal.bednarski32@gmail.com
Instagram: @michal_bednarski_